Tagasi ETBL-i avalehele

mustviires

mustviires (Chlidonias niger; ingl black tern, vn черная крачка), viirese perekonda kuuluv tiirlane. Mustviires on levinud nii Vanas kui ka Uues Maailmas, Euraasias on lisaks suurele põhilevilale hulgaliselt hajutatud osalevilaid. 

Pikkus 22–24 cm, tiibade siruulatus 63–68 cm. Hundsulestik tume, puhkesulestik palju heledam. Elutseb peamiselt siseveekogude ääres, kuid rändel kosuvad Euroopa mustviiresed vahepeatusel Põhjamere (sealhulgas Waddensee) ääres. Toitub peamiselt putukatest, jahtides neid nii veepinnalt kui ka veekogu kohalt õhust. Saagi seiramiseks rapleb sageli. Pesitseb väikeste kolooniatena peamiselt järvedel ja lammidel. Kurnas on 2–3 muna, mida hauvad mõlemad vanalinnud.

Mustviires saabub Eestisse mai I poolel ja lahkub augustis, talvitub troopilises Aafrikas. Pesitseb Kagu- ja Lõuna-Eestis järvedel ja lammidel, aga ka  läänerannikul riimveeliste merelahtede roostikes. 21. sajandi alguskümnendil on mustviireseid igal aastal pesitsenud hinnanguliselt 1000–2500 paari. Ta on looduskaitse III kaitsekategooria ja Eesti punase raamatu (2008) ohulähedaste kategooria liik.

Vaata ka seotud artikleid

Kirjandus

  • Loomade elu, 6. Linnud. Tallinn, 1980
  • O. Renno (koostaja). Eesti linnuatlas. Tallinn, 1993
  • L. Jonsson. Euroopa linnud. Tallinn, 32008
  • L. Svensson, K. Mullarney, D. Zetterström. Linnumääraja. Tallinn, 2012

Loodud 2011