Tagasi ETBL-i avalehele

Kura-Araksi madalik

Kura-Araksi madalik (aserbaidžaani Kür-Araz ovalığı), Lõuna-Kaukaasias (Aserbaidžaanis) Kura ja Araksi alamjooksul asuv madalik. Madaliku pikkus on kuni 250 km ja laius kuni 150 km, Kaspia ääres lõunas läheb üle merelähedaseks Lənkərani madalikuks. Kura-Araksi madalikku piirab põhjast Suur-Kaukasus, läänest Väike-Kaukasus, lõunast Talõši mäed ja idas ulatub ta Kaspia mereni.

Pinnakate koosneb jõe- ja meresetteist. Madaliku kõrgemaid äärteosi liigestavad Suur- ja Väike-Kaukasusest algavate ning madalikul kuivdeltades lõppevate jõgede orud, merepinnast (kuni –27 m) madalamas kesk- ja idaosas on rohkesti kuivanud jõesänge ja soolakutega nõgusid. Rannikualal on luiteid ning rannavalle. Madaliku idaosas on palju mudavulkaane. Madaliku maapõues leidub naftat.

Valitseb kuiv lähistroopiline kliima (keskmine temperatuur jaanuaris 1–3 ºC, juulis 25–27 ºC, sademeid 200–400 mm/a). Hallmuldadega looduslikke poolkõrbealasid kasutatakse talvel karjamaana. Kurast nii vasakule kui ka paremale poole on rajatud mitu niisutuskanalit – niisutatavail aladel kasvatatakse põhiliselt puuvillapõõsast ja viinapuud.

Kura-Araksi madalik jaguneb mitmeks tasandikuks, mida siinkandis nimetatakse ka steppideks: Kura vasakkaldal on Şirvani tasandik, paremal kaldal Karabahhi (paikneb mägede eel), Mili, Muğani ja Salyani tasandik.

Kura-Araksi madalikul on looduskeskonna kaitseks asutatud Ağgöli rahvuspark ja Şirvani rahvuspark ning mitu looduskaitseala.

Kirjandus

  • Азербайджанская Национальная Энциклопедия. Bakuu, 2012

EE 5, 1990; muudetud 2015