Tagasi ETBL-i avalehele

Lənkərani madalik

Lənkərani madalik, vananenud Lenkorani madalik, Aserbaidžaani kaguosas asuv jõe- ja meresetteist koosnev tasandik, asetseb Talõši mäestiku ja Kaspia mere vahel. Lənkərani madalik alaneb Kaspia mere suunas nelja terrassina; rannikul on palju soid ja järvi. Kaspia lähedane ala on 27 m allpool maailmamere taset.

Lənkərani madalikul valitseb niiske lähistroopiline kliima. Aastaajati on sademete erinevused väga suured: eriti sajune on sügis, kuid maist augusti keskpaigani sajab vähe ja esineb isegi põuda. Ka piirkonniti erinevad sademed suuresti: madaliku põhjaosas on 400 mm/a ja lõunaosas 1400 mm/a. Keskmist ööpäevast tº üle10 ºC on mõõdetud 229 päeval aastas (Astaras). Keskmine aastane õhutº on 14–15 ºC. Madaliku lähistroopilistel kollamuldadel kasvavad laialehised reliktsetest puudest metsad (kastanilehine tamm ja parrootia) ning habelepalodud. Soostunud aladel on vee- ja sootaimed (penikeel, võhumõõk).

Reliktsete ja endeemsete taimeliikide ja haruldaste loomade (leopard) kaitseks on asutatud Hirkani rahvuspark.

Lənkərani madalikul viljeldakse teepõõsast, tubakat, riisi ja teisi lähistroopilisi kultuure. Mõningal määral kasvatatakse ka puuvillapõõsast.

Kirjandus

  • Азербайджанская Национальная Энциклопедия. Bakuu, 2012

EE 5, 1990; muudetud 2015