Hirkani rahvuspark
Hirkani rahvuspark (aserbaidžaani Hirkan Milli Parkı), asub Aserbaidžaani kaguosas Lənkərani madalikul ja Talõši mäestiku nõlvul. Hirkani rahvuspark asutati 2004. aastal pindalaga 21 435 ha, mida 2008. aastal suurendati kuni 40 358 hektarini. Rahvuspark moodustati 1936. aastal asutatud 2900 ha suuruse Hirkani (eesti keeles vananenud Hürkaania) looduskaitseala alusel.
Rahvuspargi alal on niiske lähistroopiline kliima: suvi on soe ja kuiv, sügis sajune, talv mõõdukas.
Alast 99% on kaetud metsaga. Siin kasvab nii endeemseid kui ka reliktseid taimeliike: 435-st Aserbaidžaani puu- ja põõsaliigist kasvavad Hirkani rahvuspargi metsades 150 (neist 36 on endeemid). Lənkərani madalikul kaitstakse reliktset parrootia- ehk raudpuumetsa (parrootia, ka tselkva), madalamas mägimetsa vööndis kõrgetüvelist tammemetsa (kastanilehine tamm, kaukaasia tiibpähklipuu, kaukaasia pöök, albitsia).
Metsades elab 18 imetajaliiki ja 25 linnuliiki. Imetajatest kaitstakse eelkõige üliharuldast pärsia leopardi, lindudest talõši faasanit, tihase endeemset alamliiki kaspia tihast, musttoonekurge, kaljukotkast, mustfrankoliini. Paljud siinsed taimed ja loomad on kantud Aserbaidžaani punasesse raamatusse.
Siinsed metsad ja rahvuspark on kavas võtta UNESCO maailmapärandi nimekirja (dokumentatsioon on ette valmistatud ja üle antud).
Hirkani rahvuspark paikneb halduslikult Lənkərani ja Astara rajooni piires.
Kirjandus
- Азербайджанская Национальная Энциклопедия. Bakuu, 2012
Välislink
- Hirkani rahvuspargi koduleht (aserbaidžaani ja inglise keeles)
Aserbaidžaani rahvuspargid
Abşeroni rahvuspark I Ağgöli rahvuspark I Altıağaci rahvuspark I Göygöli rahvuspark I Hirkani rahvuspark I Samur-Yalama rahvuspark I Şahdaği rahvuspark I Şirvani rahvuspark I Zangezuri rahvuspark
EE 3, 1987; muudetud 2015