Tagasi ETBL-i avalehele

naaskelnokk

naaskelnokk (Recurvirostra avosetta; ingl pied avocet, vn шилоклювкa), Euraasia ja Aafrika mustvalge sulestikuga kurvitsaline naaskelnoklaste (Recurvirostridae) sugukonnast. Elutseb lauskrannikul, harvemini järve kaldal. Tema põhilevila on Eestist lõuna pool.

Pikkus 42–46 cm, tiibade siruulatus 77–80 cm. Isas- ja emaslind on välimuselt ühesugused. Nokk pikk ja vibujalt ülespoole kaardus, sulestik must-valge. Jalad ülipikad, kahlab nendega vees ja paneb liikvele põhjaselgrootuid, et neid siis söögiks noppida. Toitudes võngutab pead küljelt küljele ja riisub selgrootute otsimisel nokaga mööda vee pinda. Pesitseb väikeste seltsingutena veepiiri lähistel. Kurnas 3–5 muna. Hauvad ja poegi hooldavad mõlemad vanemad.

Eestis oli naaskelnokk varem eksikülaline. Pesitsema hakkas ta pidevalt 1962. aastast (Käina lahe ääres). Nüüdseks on teda väikesearvulise pesitsejana mitmel pool läänesaartel. Eestis on naaskelnokk looduskaitse II kaitsekategooria ja Eesti punase raamatu (2008) ohulähedaste ohukategooria liik.

Vaata ka seotud artikleid

Kirjandus

  • Loomade elu, 6. Linnud. Tallinn, 1980
  • O. Renno (koostaja). Eesti linnuatlas. Tallinn, 1993
  • L. Jonsson. Euroopa linnud. Tallinn, 32008
  • L. Svensson, K. Mullarney, D. Zetterström. Linnumääraja. Tallinn, 2012

Välislingid

EE 6, 1992; VE, 2006; muudetud 2011