Tagasi ETBL-i avalehele

rohukoskel

rohukoskel (Mergus serrator; ingl red-breasted merganser, vn cредний крохаль), koskla perekonda kuuluv partlane. Levinud põhjapoolkera metsa- ja tundravööndi meresaartel ja rannikualadel, sisemaajärvedel ja jõgedel.

Pikkus 51–62 cm, tiibade siruulatus 70–86 cm, hundsulestikus isasel metalliläikeliselt küütlev rohekas pea, mis kuklaosas lõpeb sama värvi sagris tutiga, silm ja nokk on punased. Ka emase pruunil peal on tutt, kuid silm on tal helepruun. Valdavalt kalatoiduline. Pesa paikneb varjatult maas. Kurnas 6–13 muna, rohukoskel on hiline pesitseja. Rändlind, talvitab jäävabal rannaveel, siirdudes selleks tavaliselt pesitsusareaalist veidi lõuna poole.

Eestis on rohukoskel  tavaline, kuigi väikesearvuline haudelind. Eestisse saabub ta kevadel aprilli esimesel poolel ning lahkub oktoobri lõpul ja novembris. Lahtise vee ja pehmema talve korral jääb merelahtedele talvitama. Ka tuleb meile talvitama põhjapoolseid isendeid. Eestis pesitseb rohukoskel rannikul ja saartel, tema pesa paikneb kas kadaka- või magesõstrapõõsa all, kõrges rohus või tehiskoopas.

Vaata ka seotud artikleid

Kirjandus

  •  Loomade elu, 6. Linnud. Tallinn, 1980
  • O. Renno (koostaja). Eesti linnuatlas. Tallinn, 1993
  • L. Jonsson. Euroopa linnud. Tallinn, 32008
  • L. Svensson, K. Mullarney, D. Zetterström. Linnumääraja. Tallinn, 2012

Välislingid

Loodud 2011