Tagasi ETBL-i avalehele

kodutuvi

Valge kodutuvi

kodutuvi (Columba livia domestica; ingl domestic pigeon, vn cизый голубь), parasvöötmes ja troopikas poolmetsistunult elav kaljutuvist põlvnev tuviline, keda on inimkaaslejana nii maa-asulates kui ka suurlinnades. Pikkus 29–35 cm, tiibade siruulatus 60–68 cm, mass 315–410 g. Sulestiku värvus on isenditi varieeruv. Monogaamne, paarid püsivad kaua koos. Pesitseb mitu korda suve jooksul. Pesa paikneb sageli hoonete pööningutel. Kurnas on kaks muna. Hauvad mõlemad vanalinnud. Ohtlik ornitoosi levitaja.

Mõnel pool pesitsevad kodutuvid samades kohtades, kus kaljutuvid (näiteks rannakaljudel), hoiduvad nendega ühisparve ja on väliselt väga sarnased. Paljudes maades kasvatatakse kodutuvisid farmides, on aretatud umbes 800 tõugu, sealhulgas kirja-, liha-, spordi- ja ilutuvid. Loomuliku (lisaks valiku ja treeninguga tugevdatud) võime tõttu kiiresti kodukohta naasta on kirjatuvisid kasutatud sidelindudena. Kodutuvi, eriti valge, on rahu sümbol.

Eestis on kodutuvi arvukas haudelind. Paigalind, levinud on ta nii mandri kui ka saarte asulates. Väljaspool pesitsusaega koondub suurtesse parvedesse, kes lendavad toitu otsides ringi.

Vaata ka seotud artikleid

Kirjandus

  • R. Barth, W. Engmann. Das Taubenbuch. Berlin, 1966
  • J. Schütte. Handbuch der Täubenrassen. Radebeul, 1971
  • Loomade elu, 6. Linnud. Tallinn, 1980
  • O. Renno (koostaja). Eesti linnuatlas. Tallinn, 1993
  • L. Jonsson. Euroopa linnud. Tallinn, 32008

Välislink

EE 4, 1989; muudetud 2011