Tagasi ETBL-i avalehele

öösorr

öösorr (Caprimulgus europaeus; ingl European nightjar, vn козодой), hakisuurune videviku- ja öölind. Kuulub öösorriliste (Caprimulgiformes) seltsi. Levila paikneb Euroopas, Loode-Aafrikas ja Aasias Altaini.

Pikkus 26–28 cm, tiibade siruulatus 54–60 cm. Hea varjevärvusega sulestik on põhitoonilt hall või pruun, tumedaviiruline ja -vöödiline, isasel on tiivaotstel ja sabatipul valged laigud. Nokk on väike, kuid avaneb laialt, jalad lühikesed. Elutseb valgusküllaseis nõmme- ja rabamännikuis. Putuktoiduline; hääletult lennates jahib õhuputukaid. Muneb maapinnale, pesa ei valmista; kurnas 2 valkjat ähmaste hallide ja pruunide laikudega muna. Hauvad ja poegi hooldavad mõlemad vanalinnud. Öösorr häälitseb omapäraselt pika nurrumise ja naksatustega, mänguajal on aeg-ajalt kuulda tiivaplaksatusi. Päeval varjub; lösutab sageli piki oksa.

Eestis on öösorr üldlevinud väikesearvuline haudelind. Rändlind, talvitab Ida- ja Lõuna-Aafrikas. Saabub meile põhiliselt mai I poolel ja lahkub septembris. Sügisel toimub üle Eesti põhjapoolsemate isendite läbiränne.

Looduskaitse III kaitsekategooria liik.

Vaata ka seotud artiklit

Kirjandus

  • Loomade elu, 6. Linnud. Tallinn, 1980
  • O. Renno (koostaja). Eesti linnuatlas. Tallinn, 1993
  • L. Jonsson. Euroopa linnud. Tallinn, 32008
  • L. Svensson, K. Mullarney, D. Zetterström. Linnumääraja. Tallinn, 2012

Välislingid

EE 10, 1998; muudetud 2011