Tagasi ETBL-i avalehele

rabahani

Rabahanede parv

Rabahani täies ilus

rabahani (Anser fabalis; ingl bean goose, vn гуменник), Euraasia tundra ja okasmetsavööndi põhjaosa rabadel ja jõedeltadel levinud haneline.

Pikkus 66–88 cm, tiibade siruulatus 147–175 cm, sulestik üldilmelt pruunikas, eriti pruunid on vanalinnu kael ja pea; jalad ruuged. Tal on kaks alamliiki, kes välimuselt mõnevõrra erinevad – tundra-rabahani (A. f. rossicus) ja taiga-rabahani (A. f. fabalis). Ka on nad kaalult erinevad – tundra-rabahane mass on kuni 3,4 kg, taiga-rabahanel aga kuni 4 kg. Kõnnib ja lendab ning ujub hästi. Võib toituda veekogust kaugel, alles ööseks lendab sinna puhkama. Sööb mitmesuguseid taimeosi, sealhulgas ka marju. On teistest hanedest vaiksem. Samblast, samblikest ja oksakestest pesa ehitavad mõlemad vanalinnud, see paikneb kuivemas kohas ja on seest udusulgedega vooderdatud. Kurnas on 3–9 muna, haub emalind, isalind peab läheduses valvet. Poegade eest hoolitsevad mõlemad vanalinnud. Enamus Euroopa rabahanesid talvitab Mandri-Euroopa rannikulähedastel, eeskätt Saksamaa ja Hollandi haljastel niitudel ning põldudel. Jahilind.

Eestis kulgeb üle kogu maa rabahane rändetee. Lääne-Eestis segunevad tundra- ja taiga-rabahanede asurkondade esindajad. Kevadrände ajal peatuvad rabahaned meil pikalt. Kevadränne toimub massilisemalt aprillis, sügisränne septembris-oktoobris. Meile lähimad pesitsusalad on Kesk-Soomes.

Vaata ka seotud artikleid

Kirjandus

  • Loomade elu, 6. Linnud. Tallinn, 1980
  • L. Jonsson. Euroopa linnud. Tallinn, 32008
  • L. Svensson, K. Mullarney, D. Zetterström. Linnumääraja. Tallinn, 2012

Välislingid

Loodud 2011