Tagasi ETBL-i avalehele
Kolga-Jaani valla teabeportaal

Kolga-Jaani valla teabeportaal esitab infot Kolga-Jaani valla ajaloo-, kultuuri- ja loodusväärtuste, asulate, asutuste, ühenduste ja ettevõtete kohta, samuti vallaga seotud isikute ja sündmuste ning ürituste kohta.

Kolga-Jaani vald asub Viljandi maakonna kirdeosas. Vald piirneb Viljandi maakonna Viljandi, Suure-Jaani ja Kõo vallaga, Jõgeva maakonna Põltsamaa ja Puurmani vallaga ning Tartu maakonna Laeva, Puhja ja Rannu vallaga. Vallal on väljapääs Võrtsjärvele.

Kolga-Jaani vald on rahvaarvult Viljandi maakonna kümnes ja pindalalt neljas omavalitsusüksus. Valla keskus asub Kolga-Jaani alevikus, kus elab umbes veerand valla elanikest. Valla teiseks keskuseks on Leie küla. Kolga-Jaani valla inimasustustega alad asuvad suurte rabade ja soode vahel. Valda läbib Põltsamaa jõgi ning Tartu–Viljandi–Kilingi-Nõmme ja Viljandi–Põltsamaa maantee.

Valla idaossa ulatub Alam-Pedja looduskaitseala, kaguosas on Kivisaare liigikaitseala, edela- ja lääneosas Oja liigikaitseala ja Parika looduskaitseala (osaliselt). Valla piiresse ulatub Võrtsjärve hoiuala. Looduskaitsealused on ka Soosaare põlispuude rühm (1,8 ha; Järtsaare külas), Ahuoja rändrahn ehk „Kalevipoja tool” Lalsi külas, Ristivälja rändrahn (ohvrikivi; Parika külas) ja Liivassaare rändrahn (Taganurga külas).

Arhitektuurimälestised on Kolga-Jaani Johannese kirik koos kirikuaia, kabeli ja pastoraadis asuva Villem Reimani toaga ning Kolga-Jaani õigeusu Nikolause kirik (Lalsi külas), Rõika peeglivabriku veskihoone, veski tamm ja ait (Lalsi külas), Meleski klaasivabriku hoone (Meleski külas, praegu on seal era-klaasimuuseum). Huviväärsed on ka Kolga-Jaani ja Lalsi kalmistu, Vabadussõja mälestussambad Kolga-Jaanis ja Lalsi külas, August Annisti sünnimaja (Leie küla), Laashoone (Lalsi küla; koht, kus 18. sajandil asus klaasikoda).

Võrtsjärve põhjarannik on tuntud kui puhkepiirkond, olulised keskused on Ulge puhkeala (Oiu ja Leie vahel), Vaibla rand, Jõesuu puhkeala ja Oiu sadam.

Kolga-Jaani Piimaühingu tööstushoone (1944)

Oiu sadam (2013)

Kolga-Jaani kirik