Tagasi ETBL-i avalehele

sarvikpütt

sarvikpütt (Podiceps auritus; ingl horned grebe, ka Slavonian grebe, vn красношейная поганка), pütiliste seltsi kuuluv veelind.

Pikkus 31–38 cm, tiibade siruulatus 59–65 cm. Hundsulestikus on ta pea ja selg mustad, kael ja keha alaosa telliskivipunased, pea külgedel silmadest tahapoole on toretsevad oranžikad ehissuled, mis jätavad eemalt sarve mulje. Silmad on punased. Puhkesulestik on väga hele, vaid üle lagipea, kukla ja selja kulgev lai triip on must. Sarvikpütt on levinud Euraasias ja Põhja-Ameerikas, ta tegutseb väikestel madalaveelistel järvedel, tiikidel ja mereabajatel ning pole eriti inimkartlik. Toidus eelistab veelisi selgrootuid, talvel sööb ülekaalukalt limuseid. Sarnaselt teiste pütilistega on ka temal muljetavaldavad paarimismängud. Mune hauvad ja poegi hooldavad mõlemad vanalinnud. Poegade sulestik on pütilistele tüüpiliselt triibuline.

Sarvikpütt on Eestis ebaühtlase levikuga harv haudelind. Hinnanguliselt pesitseb teda meil 200–400 paari. Talvitama lendab Lääne- ja Lõuna-Euroopa rannikualadele või jäävabadele järvedele, pehmetel talvedel jääb osa ka meile pidama. Looduskaitse II kaitsekategooria ja Eesti punase raamatu (2008) ohulähedaste kategooria liik.

Vaata ka seotud artikleid

Kirjandus

  • Loomade elu, 6. Linnud. Tallinn, 1980
  • O. Renno (koostaja). Eesti linnuatlas. Tallinn, 1993
  • L. Jonsson. Euroopa linnud. Tallinn, 32008
  • L. Svensson, K. Mullarney, D. Zetterström. Linnumääraja. Tallinn, 2012

Välislingid

Loodud 2011