Tagasi ETBL-i avalehele

Ruhnu transport

Ruhnu transport. Ruhnu saare eripära on eelkõige seotud tema asendiga Liivi lahes, suhteliselt kauge asukohaga mandrist ja teistest saartest. Lähim koht mandril on 37 km kaugusel asuv Kolka neem Kuramaal Lätis, Kuressaarde on Ruhnust linnulennul 70, Pärnusse 96 ja Kihnu saareni 54 km. Saare lõunaosas paikneb Ringsu sadam ja selle vahetus naabruses ka lennuväli. Kuni 2005. aastani oli Ruhnu saare liikluskorraldus üles ehitatud peamiselt aastaringsele lennuliiklusele, mida suvekuudel toetas laev mõne reisiga kuus. Viimastel aastatel teenindab talveperioodil liine lennuk ja suveperioodil laev.

Meretransport

Laevaliinide marsruudid Ruhnu saarele
Marsruut Teepikkus Sõiduaeg erinevatel alustel Runö sõiduaeg Läbitavad mereosad
Pärnu–Ringsu 55 nm/102 km 3-6,5 h 3 h 10 min Pärnu jõe kanal, Pärnu laht, Liivi laht
Munalaid–Ringsu 41 nm/76 km 2-5,5 h 2 h 45 min Kihnu väin, Liivi laht
Roomassaare–Ringsu 38 nm/70 km 2-5,5 h 2 h 10 min Roomassaare kanal, Liivi laht

Ajalooliselt on peamine ühendus mandri ja teistele saartega toimunud meritsi. Ruhnulased kasutasid nii sõitmiseks kui ka kaubaveoks oma paate (vt jaala ja jahta), huvireisijate toomiseks saarele kasutati ka suuremaid aluseid. 1935 hakkas sõitma postipaat, mis muuhulgas tagas pääsu Tallinnast Riiga sõitvale liinilaevale. Regulaarne laevaühendus mandriga on Ruhnul olnud eri intensiivsusega alates 2006. aastast. 2005–08 sõitis Ruhnu ja mandri vahet reisilaev Aegna, seejärel eri aegadel mootorlaevad Arabella ja Lili ning parvlaev Amalie. Aastast 2012 sõidab Ruhnust Roomassaarde ja Pärnusse katamaran Runö.

   

Huvireisijad teel Ruhnu saarele 7. VI 1936

Reisilaev Viiger huvireisijatega. Nõukogude aeg

Runö ja Ruhnu Ekspress Ringsu sadamas. Tagaplaanil Ruhnu kiirabi.

Õhutransport

Lennuliinide marsruudid Ruhnu saarele
Marsruut Teepikkus Sõiduaeg
Pärnu-Ruhnu 96 km 33 min
Kuressaare- Ruhnu 70 km 23 min

Reisilennuk AN-2 sõitis Ruhnule esimest korda 1956. aastal. Regulaarlende alustati 1965, peamine lennuvahend oli ühe mootoriga AN-2, 1987. alates aga kopter MI-2. Aastatel 1996–2006 teenindas liinilende Ruhnule lennufirma Air Livonia lennukiga AN-28. 2006. aastast teenindab liine Saksa lennuettevõte Luftverkehr Friesland Harle 8-kohalisel lennukil Britten-Norman Bn2 Islander.

  

Lennuk AN-2 Ruhnu lennuväljal

Helikopter MI-2 Ruhnu lennuväljal

Britten-Norman Bn2 Islander

Transport saarel

Tänapäeval sõidab Ruhnu lennuvälja ja küla, samuti Ringsu sadama ja küla vahet väikebuss uhke nimega Ruhnu Ekspress. Bussigraafik on koostatud vastavalt lennuki ja laeva liikumistele.

Traditsiooniline liiklusvahend. Kuna ruhnu hobused olid kasvult väikesed, siis olid nad vankri ees alati paaris.

Nõukogude ajal oli saarel kaks peamist liiklusvahendit: külalistele veoauto ja kohalikele mootorratas.

Ruhnu Ekspress, moodne transpordivahend saarel

Välislingid

Loodud 2014