Tagasi ETBL-i avalehele

Hageri

Hageri, alevik Raplamaal Kohila vallas Maidla jõe lähtel, Kohilast 6 kilomeetrit läänes; 177 elanikku (2000). Hagerit läbib Kernu–Kohila maantee, sealt hargnevad teed läbi Kiisa Tõdvale, läbi Kodila ja Alu Raplasse ning Maidla kaudu Ääsmäele. Hageris on rahvamaja, raamatukogu, postkontor, muuseum ja hooldekodu (avati 2001). 1892 ehitatud palvelas tegutsevad vennastekogudus ja muuseum. Tegutseb Hageri Haridusselts. Huviväärne on historitsistlikus laadis Hageri Lambertuse kirik, kultuurilooline tähtsus on ka Hageri kalmistul (Anton Starkopfi taiesed).

Alevikku ümbritseb Hageri küla (117 elanikku). Hageris ja tema ümbruses on karsti (Hageri karstikaitseala), kiriku lähedal Kodila tee ääres asub kaitsealune Hiiekivi (ümbermõõt 12 m; kohalikust paarikümnest kultuskivist suurim). Hageri küla maadeni ulatub Rabivere maastikukaitseala loode- ja põhjaosa.

Hagerit on esimest korda mainitud „Taani hindamisraamatus” külana (Hakriz, Haccriz), mis 1700 jaotati Mäeküla ja Sutlema mõisa vahel. Hageri kirikumõis asub umbes aastast 1500 Kernu lähedal Kirikla külas.

Hageri Lambertuse kirik

Hageri hooldekodu

EE 12, 2003; muudetud 2011