Gretagrund
Gretagrund, madal Liivi lahes, hiiglaslik veealune liivakivist pank, mis jääb merepinnast kohati vaid paari meetri sügavusele; asetseb Ruhnust umbes 10 km kagu suunas.
Tegemist on ühe omapäraseima ning huvitavama merealaga Eesti rannikumeres. Ümbritseva ligi poolesaja meetri sügavuse merealaga võrreldes on see väga liigirikas elupaik, kus elutseb nii tavalisemaid kui ka haruldasi vee-elukaid. Liivasel, kiviklibusel merepõhjal elavad tõruvähk (Balanus improvisus) ning niitjas pruunvetikas (Sphacelaria arctica). Gretagrundi madala põhjaloomastiku uurimisel leiti Läänemere uus liik – müsiid (Paramysis intermedia). Kalastiku-uuringutest selgus, et Gretagrundi madal on Eesti tähtsaim merisiia kudeala. Siit on püütud ka meriforelli ja turska.
Linnustiku-uuringute järgi on Gretagrundi madal koos Ruhnu saare ümbrusega väga oluline veelindude peatumisala (aulid, tõmmuvaerad ja kaurid).
Gretagrundi elukeskkonna kaitseks on moodustatud Gretagrundi hoiuala.
Kirjandus
- Projekt „Gretagrundi madala piirkonna põhjaelustiku ja elupaikade inventuur” Eestimaa Looduse Fondi kodulehel (aruanded, allveevideo ja fotod)
- E. Vahtmäe. Ka mere-elupaigad väärivad kaitset. – Eesti Loodus 2, 2011
Välislink
- Gretagrundi hoiuala Keskonnaregistris
Loodud 2013