Tagasi ETBL-i avalehele

sookurg

Sookured

sookurg (Grus grus), kureliste seltsi kuuluv kõrgejalgne pika kaelaga kurglane. Elutseb Euroopas ja Põhja-Aasias (v.a tundra ja kuivalad). Kõrgus kuni 130 cm, mass umbes 5 kg, tiibade siruulatus kuni 230 cm. Sabasulestik ripub kohevalt, laupa ja eeskiirdu katab must sulgedeta nahk, tagakiirul punased suled. Sööb marju, rohtu, selgrootuid ja väikesi selgroogseid.

Sookure poeg

Suguküpseks saab 6. eluaastal. Paarid on eluaegsed ja pesapaigatruud, käitumine keerukas (tants, sünkroonne paarishüüd jms). Pesa paikneb soos laukasaarel, õõtsikul; kurnas kaks muna, mida vanalinnud hauvad 29 päeva. Pojad pesahülgajad; kiireimini kasvavad jalad. Poegade sulestik on pruunikas, tihe ja soe. Pärast järglaste lennuvõimestumist kaob sookurgede peidulisus ja nad lendavad põllule toituma. Vanalinnud kruugutavad kõlavalt, pojad piuksuvad. Rändel moodustavad kolmnurkseid parvi, lendamise ajal on kael ja jalad sirgelt välja sirutatud.

Eestis on sookurg hajus haudelind ja tavaline läbirändaja; sügisel moodustub mitmel pool väga suuri sookurekoondisi. Looduskaitse III kaitsekategooria liik.

EE 8, 1995; VE, 2006