Tagasi ETBL-i avalehele

Sivers, Nikolai von

Karl Eduard John Nikolai von Sivers (18. VI 1867 Soosaare mõis, Kolga-Jaani kihelkond13. IX 1943 Niegibalice (Warthegau), Poola), baltisaksa mõisnik, põllumees ja maaparandaja.

Isa Robert von Sivers, Soosaare mõisa omanik.

Õppis 188287 Tartus gümnaasiumis, aastast 1888 oli Soosaare mõisa omanik. Parandas oma mõisas soid ja omandas sookultuurialaseid praktilise töö kogemusi. Tegi ettepaneku Liivimaa Üldkasuliku ja Ökonoomilise Sotsieteedi (LÜÖS) juurde Balti Sooparanduse Seltsi asutamiseks. 1908 asutatud seltsi (aastast 1920 Eestimaa Sooparanduse Selts, 1929 Eesti Sooparanduse Selts, lõpetas tegevuse 1940) esimeheks valiti Kärde mõisnik Viktor von Stackelberg, Sivers sai aseesimeheks, Sangaste krahv Friedrich von Berg valiti juhatuse liikmeks. 192034 oli Sivers seltsi esimees, seejärel auliige. 1930 loobus oma mõisa maade rentimisest, sai 4 asundustalu sooparanduse eriotstarbeks.

Sivers oli ka tunnustatud hobusekasva­tuse eriteadlane ning kirjutas arvukalt põllumajanduslikke artikleid. Oma eeskuju ja nõuan­netega õhutas ta ümbruskonna talumehi maid kuivendama ja sookultuure rajama, asutades kaks soo-näidistalu (1910. asutatud Tooma talu sookatsejaamast arenes välja Eesti Maaviljeluse Instituudi Tooma Katsebaas).

Ta oli Kolga-Jaani kiriku eestseisja, Kolga-Jaani Põllumeeste Seltsi esimees ja auliige, Tori hobuste tõuseltsi auliige.

Kirjandus

  • L.  Rinne. Eesti Sooparanduse Seltsi ja Tooma Sookatsejaama tegevusest 25 a. juubeli puhul. [Tartu]: Eesti Sooparanduse Selts, 1933
  • Nikolai von Sivers ja Soosaare: kirjutised Soosaare mõisa omaniku Nikolai von Siversi tegevusest soode parandamisel 20. sajandi algul. Põltsamaa: Põltsamaa Muuseum, 2001

Loodud 2013