Tagasi ETBL-i avalehele

Paide vald

Elanike arv (2010) 1795
Pindala 300,4 km2
Vallavanem Veljo Tammik
Maakond Järvamaa

Paide vald asub Järvamaal Paide linnast idas ja põhjas, keskus Paides.

Asustus ja rahvastik

Põhiosa asustusest on valda läbiva Tallinna–Tartu maantee ääres.

Vaata ka Paide valla elanike arv asulati (2000)

Loodus

Purdi mõisa härrastemaja pargipoolsele küljele avanes terrass (1938)

Paikneb Kõrvemaa ja Kesk-Eesti lavamaa piirialal. Vallas on palju soid (Mustla, Võõbu, Tellissaare, Iiripilli ja Mündi raba ning Pikassilla soo). Põhjaosas asuvad Pärnamäe mõhnastik ja mitu järve (Seli ja Matsimäe). Valda läbib Pärnu jõe ülemjooks (valda jääb osa Pärnu jõe hoiualast). Valla piires on Kõrvemaa maastikukaitseala (osaliselt), Kareda looduskaitseala (osaliselt), Prandi looduskaitseala (osaliselt) ja Türi voorestiku kaitseala (osaliselt). Looduskaitse all on Eivere mõisa park (3,2 ha), Mäo mõisa park (9,2 ha), Purdi ebatsuugapuistu (2,5 m; Otiku külas), Purdi mõisa park (7,7 ha) ja Sargvere mõisa park (6,2 ha). Looduse üksikobjektidest on kaitse all Kalmaste mänd (ümbermõõt 2,93 m ja kõrgus 35 m; Purdi külas), Ojaküla kaheharuline pärn (ümbermõõt 3,36 m ja kõrgus 18 m), Ojaküla tamm (ümbermõõt 3,99 m ja kõrgus 16 m), Sargvere viieharuline saar (ümbermõõt 6,3 m ja kõrgus 28 m), sookase põõsasvorm Prääma külas, Ohvrikivi ehk Köstri kivi (ümbermõõt 24,1 m; Ojakülas), Otsamäe rändrahn (Sõmeru külas) ja Väljaotsa rändrahn (kaitse all 1940. aastast; ümbermõõt 17 m; Mäo külas).

Valla riigimetsa haldavad Järvamaa metskonna Väätsa ja Türi metsandik.

Ettevõtlus ja transport

Valla suurimad tööandjad on põllumajandusettevõtted, tihedad on sidemed Paide linnaga.

Valda läbib Tallinna–Tartu maantee.

Haridus ja kultuur

Sargveres töötavad lasteaed-algkool ja raamatukogu, Tarbjas lastead-algkool ja raamatukogu. Annas on kirik ja kalmistu ning raamatukogu. Tegutseb Paide valla noortekeskus. Huviväärsed on Purdi, Sargvere (varaklassitsistlik peahoone valminud 1762), Eivere (ehitatud 20.sajandi algul) ja Mäo mõis. Mäos on Vene-Liivimaa sõjas langenud Vene sõjameeste mälestusmärk ja tööülesannete täitmisel hukkunud politseinike mälestusmärk. Viraksaares on puhastatud 16. sajandist pärinev sootee.

Anna kirik 1980-ndatel

Viraksaare sootee

Ajalugu

20. sajandi algul olid Paide valla alal Purdi, Mäo ja Sargvere vald 1939–50 oli vald suuresti tänapäevastes piirides, staatus ennistati 24. X 1991.

EE 12, 2003; muudetud 2011