Tagasi ETBL-i avalehele

kaptenipilt

Andreas Veide (tundmatu autor, akvarell)

Henry (F. Tammik, 1930. aastad, õli)

kaptenipilt, meremaal, millel on tõetruult kujutatud purje- või aurulaeva ja mis on valminud tellimustööna. Laevu kujutati külgvaates, täispurjedega raad sõidusuunas ning detailid (purjestus, lipud, laevanimi jm) täpselt esile toodud. Pildil on ka märge laeva kodusadama ja kapteni kohta. Maalide tellijad olid põhiliselt kaptenid.

Kaptenipildi traditsioon sai alguse arvatavasti Itaalia sadamais 18. sajandi keskel, levis kogu maailmas, saavutas õitsengu 19. sajandil ning kestis kuni I maailmasõjani. Kaptenipildist tehti fotokoopiaid, mis olid hinna poolest kättesaadavad ka lihtmeremehele (näiteks 20. sajandi alguses maksis maalitud kaptenipilt umbes poole tüürimehe kuupalgast).

Kaptenipiltide maalijad olid reeglina endised meremehed, tuntuimad on belglane John Henry Mohrmann (1857–1916), sakslane W. Stoll (1799–1878) ja rootslane L. R. Sjöström (1820–96).

Kaptenipiltide kogud (sealhulgas Eesti Meremuuseumis) on sisuliselt ajaloodokumentide varamud ning väärtuslikud meresõiduajaloo uurijatele.

Mõnikord on kaptenipildiks nimetatud ka laevapilti, mis kujutab konkreetset laeva sama täpselt, kuid pole tellimustöö, vaid maalitud marinisti enda algatusel.

Vaata ka seotud artiklit

Välislink

R. Albri. Kaptenipildist. – Meremees, 14. juuli 2010

MerLe, 1996; muudetud 2012