Tagasi ETBL-i avalehele

hiireviu

hiireviu (Buteo buteo; ingl common buzzard, vn oбыкновенный канюк, ka cарыч), Euraasia metsa- ja metsastepivööndis levinud haugaslane viu perekonnast.

Keskmise suurusega, valdavalt tumepruun, tiivad laiad. Pikkus 51–57 cm, tiibade siruulatus 113–128 cm. Pesitsemiseks eelistab okaspuumetsi, pesa paikneb kuusel või männil. Kurnas 2–4 muna. Saaki püüab avamaastikus, sööb põhiliselt väikesi närilisi. Istub saagi seiramiseks põldudel sageli põhuhunnikutel, heinapallidel ja üksikutel postidel. Talle on iseloomulik tõusvate õhuvoolude toel kõrgel õhus hõljumine ja tiirutamine. Vastavalt geograafilisele piirkonnale on hiireviu kas rändlind või paigalind.

Eestis on hiireviu tavaline haugaslane, olles meie arvukaim röövlind. Eestis on ta põhiliselt rändlind (osa jääb talvitama). Meilt rändab omakorda läbi põhjapoolsemate piirkondade linde. Eestisse jõuab ta märtsi lõpus, enamik lahkub septembris. Soodsatel aastatel pesitseb Eestis hiireviusid üle 2000 paari. Looduskaitse III kaitsekategooria liik.

Vaata ka seotud artikleid

Kirjandus

  • T. Randla. Eesti röövlinnud. Kullilised ja kakulised. Tallinn, 1976
  • Loomade elu, 6. Linnud. Tallinn, 1980
  • O. Renno (koostaja). Eesti linnuatlas. Tallinn, 1993
  • L. Jonsson. Euroopa linnud. Tallinn, 32008

Välislingid

Loodud 2011