Tagasi ETBL-i avalehele

Tammiku (Jõhvi vald)

Jõhvi valla asulate skeem

Tammiku, alevik Ida-Virumaal Jõhvi vallas, paikneb Jõhvist 4 kilomeetrit edelas, Tartu maanteest läänes; 291 elanikku (2011; 389 el, 2000).

Seal on postkontor, rahvamaja, raamatukogu ja spordihoone.

Tammiku asumina tuntakse ka Ahtme loodeosa. Tammiku ja Pauliku vahel, aheraine mägede jalamil kasvavad neljal hektaril kaitsealused Hiietammed (8 puud, suurima ümbermõõt on 4,59 m). Pärimuste järgi asunud  Tammiku hiisTammiku alevikku kulgeva autotee ääres kasvab kaitsealune puiestee (endine mõisaallee; 2,6 ha).

Tammiku mõis

Tammiku mõis härrastemaja esikülg (1937)

Tammiku mõisa (sks Eichenhain) rajas Jõhvi mõisa karjamõisana 1760 maanõunik Georg Otto von Berg, iseseisvaks rüütlimõisaks sai 1800. Algul kuulus mõis von Schwebsidele, kes müüsid selle 1859 von Strykidele. Samal aastal ühendati Tammikuga Kalina mõis. 1902 läks mõis pärimise kaudu von Maydellide omanduses, kelle käest see 1919 võõrandati.

Arvatavasti 19. sajandi keskpaigas püstitati kahekordne kivist historitsistlik peahoone. Hoonet ilmestasid kaaraknad ning vahesimsiga eraldatud mezzanino- ehk pööningukorrus. Keskrisaliiti kaunistas lame kolmnurkfrontoon. Keskosa ees oli väike veranda. Mõisas oli ka hulk kõrvalhooneid, millest paljusid kaunistas kaaraknamotiiv. Jõhvi-Tartu maanteelt viis mõisa kilomeetripikkune allee.

Tänaseks on peahoone ja enamus kõrvalhooneid hävinud. Peahoone kohale ja mujale mõisasüdamesse ehitatud elamute ja majandushoonete vahel on üksikud kõrvalhooned säilinud varemetana või ümberehitatult. Alles on allee ja park.

Ajalugu

Tammikut on esimest korda mainitud Taani hindamisraamatus 1241, mil siin oli 9 adramaa suurune küla (Damicas). 1533 on pool Tammiku küla (Tammykass) Edise ja teine pool Jõhvi ordumõisa all. 18. sajandi teisel poolel asutati küla asemele Jõhvi karjamõis, millest 1800 sai iseseisev Tammiku mõis. 

Nõukogude ajal oli Tammiku alevik Tammiku kolhoosi ja Kohtla-Järve rajooni teede remondi- ja ehitusvalitsuse keskasula.

1946–51 ehitati Tammikule põlevkivikaevandus nr 8 (1972. aastast Tammiku kaevandus, 1999 see suleti).

Välislingid

Jõhvi valla asulad

Linn: Jõhvi

Alevik: Tammiku

Külad: Edise, Jõhvi, Kahula, Kose, Kotinuka, Linna, Pajualuse, Pargitaguse, Pauliku, Puru, Sompa

EE 12, 2003; muudetud 2014