Tagasi ETBL-i avalehele

Saue vald

Elanike arv (2010) 7624
Pindala 196,12 km2
Vallavanem Andres Laisk
Maakond Harjumaa

Saue vald asub Harjumaal Tallinnast (Nõmmest) edelas, ulatub Raplamaani, keskus Laagri alevikus. Ümbritseb Saue linna.

Saue vallavalitsuse hoone Laagris

Asustus ja rahvastik

Valla tiheda asustusega põhjaosa on kujunenud Tallinna lähitagamaaks. Vallas on Laagri alevik ja 17 küla, suurimad külad on Ääsmäe, Vanamõisa ja Hüüru.

Vaata ka Saue valla elanike arv asulati (2000)

Loodus

Pääsküla jõgi Laagri aleviku kohal

Paikneb Harju lavamaal.  Lõunaosas Ääsmäe ümbruses on metsasemad alad. Riigimetsamaad haldab Harjumaa metskonna Saku metsandik. Valda läbivad Keila ja Vääna jõe keskjooks. Kaitse all on Valingu tammik (8,1 ha; osa jääb Harku valda). Tagametsa küla maadele ulatub Lümandu maastikukaitseala.

Ettevõtlus ja transport

Laagri kool

Laagri lasteaed

Suuremad tööandjad on kaubandus- (Laagri Maksimarket), ehitus- (AS E-Betoonelement) ja põllumajandusettevõtted (AS Sagro, Ants Paki Kadarbiku Talu). Ääsmäel toodab AS Balsnack International Holding kartulikrõpse, lisaks paisutatud maisitooteid, leivakrõbuskeid, kamapalle ning lindude talviseks toitmiseks seemnesegu ja rasvapalle.

Valda läbib mitu Tallinnasse suunduvat maanteed (Pärnust, Keilast) ja raudtee (Paldiskist ja Riisiperest).

Haridus ja kultuur

Ääsmäel on põhikool ja raamatukogu ning Hüürul raamatukogu, Laagris on põhikool, raamatukogu ja valla kultuurikeskus. Huviväärsed on Voore (18. sajandist pärinev barokkansambel) ja Ääsmäe mõis.

Ajalugu

Saue vald moodustati 1834. aastal Saue mõisa Saue külakogukonna piirides, vallamaja asus Saue külas. 1890 liideti Saue vallaga Saku, Jälgimäe, Üksnurme, Saue, Vanamõisa, Rahula, Jõgisoo, Koppelmanni, Voore, Ääsmäe, Valingu ja Tuula mõisavallad. 1917 eraldati Nõmme Saue vallast. 1928. aastal avati reisirongide Laagri peatuskoha. Vallapiiride muutumisega 1939. aastal sai Saue vald juurde Hageri vallast Põrse ja Saku vallast Juuliku, Linsi, Kasemetsa küla ja Harku vallast Alliku asunduse. 1950 moodustati Saue valla asemel Saue külanõukogu. 1960. eraldati sellest osa Saue mõisa, Sauevälja Saue ja Vanamõisa küla territooriumist, millele arenes tänapäeva Saue linn. 1968 liideti Tallinna linnaga Pääsküla jõe paremkalda maa-alad. 1978 kinnitati Laagri alevikuks ja Saue külanõukogust liideti Saku külanõukoguga endised Saue valla põliskülad Tänassilma, Jälgimäe, Nurme, Üksnurme, Kanamaa (Saue), Rahula. Harku külanõukogust liideti Saue külanõukoguga Kiia, Püha, Hüüru, Vatsla külad. Keila külanõukogust liideti Saue külanõukogu koosseisu Valingu, Aila, Tuula, Pällu. Maidla külanõukogust Maidla ja Pärinurme külad. 

Valla staatus ennistati 20. XI 1991.

Välislink

EE 12, 2003; muudetud 2012