Tagasi ETBL-i avalehele

Saku vald

Elanike arv (2010) 7559
Pindala 171,13 km2
Vallavanem Kuno Rooba
Maakond Harjumaa

Saku vald, 2. järgu haldusüksus Harju maakonnas; asub Harjumaa lõunaosas, piirneb põhjas Tallinnaga, keskus Saku alevikus.

Asustus ja rahvastik

Saku vallas on palju suvilapiirkondi (Metsanurme, Kasemetsa, Kiisa, Roobuka, Üksnurme), need on kujunemas Tallinna elamualadeks. Vallas on Kiisa ja Saku alevik ning 20 küla. Küladest suurimad on Kurtna, Männiku ja Jälgimäe.

Vaata ka Saku valla elanike arv asulati (2000)

Loodus

Männiku karjäär

Paikneb Harju lavamaal. Valdavalt tasast pinnamoodi ilmestab Raudalu–Tõdva oos, mida mööda kulgeb Tallinna–Rapla maantee. Valla kirdeosas asuvad Männiku raba ja liivakarjäärid, valla kaguosa on metsasem. 2002. aastal hõlmas metsamaa vallast 42%. Riigimetsamaad haldab Harjumaa metskonna Saku metsandik. Saku aleviku lähedalt algab Pääsküla jõgi, mis Saue vallas suubub Saku valda läbivasse Vääna jõkke. Saku vallas on osa Kurtna-Vilivere hoiualast ja osa Rahaaugu hoiualast. Tammiku looduskaitsealasse kuuluvad Tagadi küla maad. Tagadi külas on ka 5 kaitsealust Koosi kivi, neist suurima ümbermõõt on 20,5 meetrit. Saku alevikus on kaitsealune mõisapark (11,1 ha) ja paekivipaljand (0,24 ha).

Ettevõtlus ja transport

Valla tuntuim ettevõte on Saku Õlletehase AS. Jälgimäel asub vannide ja dušikabiinide tootmisega tegeleva AS Balteco peakontor ja tootearenduskeskus ning Saku alevikus palkmaju tootva Mountain Loghome OÜ kontor. Tõdval valmistab palkmaju OÜ Palktare. Tallinna–Pärnu maantee ääres paikneb Tänassilma tehnopark.

Saku valda läbib Tallinna–Rapla raudteelõik (Tallinna–Pärnu ja Tallinna–Viljandi raudteeliinil).

Haridus ja kultuur

Peale Sakus asuvate gümnaasiumi ja kultuuriasutuste on Kajamaal ja Kurtnas põhikool ning Kiisal rahvamaja ja raamatukogu.

Ajalugu

1866–90 ja 1921–39 oli olemas Saku vald (Keila ja Hageri kihelkonnas), 1939 liideti suurem osa vallast Tõdva, Juuliku ümbrus Saue vallaga. 1945–54 oli Saku külanõukogu, mis 1954 liideti Kurtna külanõukoguga, 1964 liideti sellega Nabala külanõukogu ja moodustati taas Saku külanõukogu. Valla staatus ennistati 16. I 1992. 1993 eraldus Sakust Kiili vald.

EE 12, 2003; muudetud 2011