Tagasi ETBL-i avalehele

Keila vald

Elanike arv  3831 
Pindala 178,97 km2
Vallavanem Kalev Laast
Maakond Harjumaa

Keila vald asub Harjumaa lääneosas Keilast läänes, ulatudes Soome laheni, keskus Keilas. Rannikul on mitu suvilapiirkonda (Lohusalu, Laulasmaa, Kloogaranna); Keila-Joal, Meremõisas, Lohusalus, Laulasmaal ja Kloogarannas on liivarand.

Asustus ja rahvastik

 Asustus on vallas suhteliselt tihe. Vallas on Karjaküla, Keila-Joa ja Klooga alevik ning 19 küla. Suurimad külad on Lehola, Laulasmaa ja Lohusalu.

Vaata ka Keila valla elanike arv asulati (2000)

Loodus

Paikneb peamiselt Harju lavamaal, valla põhjaosa Laulasmaa ja Lohusalu ümbrus kuulub Soome lahe rannikumadaliku maastikurajooni. Pankrannikut leidub valla põhjaosas Keila jõe suudmeala lähedal (Türisalu pank). Valla läänepiiril voolab Vasalemma, idapiiril Keila jõgi. Keila linna ümbrusele on iseloomulikud suured lavajad loode–kagu-sihilised paest kõrgendikud (Keila, Karjaküla, Tõstre ja Humala mägi). Suhteliselt tiheda asustuse tõttu on loodusmaastikku on vaid valla lääneosas Klooga raba ja järve ümbruses ning Keila linnast lõunas (Ohtu soo). Valla piiresse jääb osa Türisalu maastikukaitsealast ja Laulasmaa maastikukaitseala, osa Pakri hoiualast ja Vasalemma jõe hoiualast. Kaitse all on 6 puud ja puude rühma. Huviväärsed on Keila-Joa mõis koos joaga (Keila juga; 1,3 ha; looduskaitse all), Ohtu mõis (ehitatud 18. sajandil) ja mõisa park (4,7 ha; looduskaitse all), Lehola mõis (kavandatud 18. sajandi lõpus) ning Treppoja juga (6 astangut, kogukõrgus 5,6 m; looduskaitse all).

Valla riigimetsamaad haldab Harjumaa metskonna Keila metsandik.

  

Keila juga

Niitvälja golfiväljak

Laulasmaa rand

Ettevõtlus ja transport

Valla majanduselu on seotud Keila linnaga.

Valda läbivad Tallinna–Paldiski maantee ja Vana-Haapsalu maantee ning Tallinna–Paldiski ja Keila–Riisipere elektriraudtee, Lohusalus ja Keila jõe suudmes on sadam.

Haridus ja kultuur

Leholas on lasteaed-algkool, Laulasmaal põhikool ning Kloogal algkool (eesti ja vene õppekeel). Kloogal, Laulasmaal ja Leholas on raamatukogu. Niitväljal on golfiväljak.

Ajalugu

1943–44 oli Kloogal koonduslaager (kohta tähistab hukatud juutide mälestusmärk).

Valla staatus oli Keila vallal aastani 1950, ennistati 10. IX 1992.

EE 12, 2003; muudetud 2011