Tagasi ETBL-i avalehele

Kangchenjunga

Kanchenjunga, mäemassiiv Aasias Himaalajas Nepali ja India piiril; kõrgeim tipp on maailma kõrguselt kolmas – 8586 m (merepinnast). Massiivil on viis kõrget tippu, neist neli kõrgemad kui 8400 m (Kanchenjunga tippude piirkonnas asub maailma suurim üle 8000 m kõrgusel asuv maa-ala); veel 12 tippu kõrgemad kui 7000 m. Nimi Kanchenjunga ('viis lumeaaret') tähendab jumalate viit andi – kulda, hõbedat, kalliskive, viljatera ja püha raamatut.

1838–52 peeti Kanchenjungat maailma kõrgeimaks mäeks (enne kui avaldati Briti trigonomeetrilise mõõdistamise tulemused). Esimesena tõusid Kanchenjunga tippu inglased Joe Brown (sündinud 1930) ja George Band (1929–2011) 25. V 1955. Nad austasid Sikkimi uskumust, et mäe tipp on püha ja peatusid meetrijagu enne tegelikku tippu jõudmist (kõik alpinistid on sellest alates nende tava järginud). Kanchenjungal on üle 8000 meetri kõrgustest mäetippudest kõige rohkem tipuüritajaid surma saanud. 

Kanchenjunga massiiv on Nepali poolt hästi vaadeldav, sest tema läheduses asuvad tipud on madalamad. Massiivi ümbruses on palju kaitsealasid ja rahvusparke (neid on Nepali, India, Bhutani ja Hiina territooriumil), seal kaitstakse taime- (rododendronid, orhideed) ja loomaliike (lumeleopard, punane panda, Aasia must karu, Himaalaja muskushirv jmt). 1925. aastal märkas Briti geoloogiaekspeditsioon Kanchenjunga lähedal kahejalgset hiidolendit; arvati, et nad nägid lumeinimest ehk jetit. Kohalike inimeste legendides elab mäel Kanchenjunga deemon.    

Välislingid

Loodud 2012