Tagasi ETBL-i avalehele

Suurbritannia

Suurbritannia (ingl Great Britain), ka Ühendkuningriik (United Kingdom), ka Inglismaa (laiemas mõttes), Suurbritannia ja Põhja-Iirimaa Ühendkuningriik, saareriik Lääne-Euroopas. Koosneb 4 osast: Inglismaa, Wales, Šotimaa ja Põhja-Iirimaa. Man ja Kanalisaared alluvad vahetult Briti kroonile. Hõlmab Suurbritannia saare ja selle lähisaared ning Iirimaa põhjaosa. Põhja- ja lääneosa mägine (Ben Nevis 1343 m), lõunas ja kagus künklik tasandik. Niiske mereline kliima, palju jõgesid.

Tasandikel kultuurmaistu ja tihe asustus. Rahvastikust 83,6% inglased, 8,6% šotlased, 2,9% põhjaiirlased, 4,9% uelslased; 71,6% kristlased (peamiselt anglikaanid), 2,7% muslimid, 1% hinduistid.

Kõrge tasemega tööstusmaa, tootlik põllumajandus. Kaevandatavad maavarad: kivisüsi, Põhjamere nafta ja maagaas. Põhitooted masinad, metallid, toiduained, paber, riie, keemiatooted ja rõivad. Põllumsaadused: nisu, kaer, kartul, suhkrupeet, piim ja liha. Väljavedu: masinad ja veovahendid, tööstus, keemia- ja toidukaubad, kütused.

VE, 2006