Jõgeva vald
Jõgeva vald asub Jõgevamaa põhjaosas, keskus Jõgeva linnas.
Asustus ja rahvastik
Vaata ka Jõgeva valla elanike arv asulati (2000)
Loodus
Jõgeva valla lõunaosa paikneb Vooremaal ning põhjaosa Alutaguse madalikul. Asustus on koondunud peamiselt lõunaossa, voorte nõlvadele ja lagedele, voortevahelistes nõgudes on sood. Valla põhjaosas valdavad sooalad (Kaasikjärve, Linnusaare, Männikjärve ja Toodiksaare raba kuuluvad Endla looduskaitsealasse; valla kirdeosas on Tammissaare raba ja Sakussaare ning Pedja soo). Jõgeva valda läbib Pedja jõe ülemjooks. Suurematest järvedest asuvad vallas Endla järv, Sinijärv ja Kivijärv. Looduskaitsealustest aladest on vallas peale Endla looduskaitseala (osaliselt; keskus Toomal) Mustallika looduskaitseala, Kassinurme linnamäe (Kalevipoja sängi) kaitseala, Kuremaa (Kuremaa järveäärse puhkeala) kaitseala (osaliselt), Siimusti lauluväljaku ala koos ümbritseva metsaga (50,2 ha), Julius Aamisepa selektsiooniaed (0,2 ha; Jõgeva alevikus), Kurista linnamägi (1,5 ha) ja Vilina linnamägi (1,3 ha), Kassinurme park ja puiestee (4 ha), Kärde park (2,8 ha) ja Kivijärve põlispuude rühm (3,5 ha) ning mõisaparkidest Jõgeva (6,6 ha), Kuremaa (26,1 ha), Kurista (1,6 ha) ja Vaimastvere (3,2 ha). Kaitstavatest looduse üksikobjektidest on vallas Laiuse Siniallikas (Laiuse mäel), Laiuse kirikupargis ajalooliste isikutega seotud Kaarli tamm (ümbermõõt 4,22 m ja kõrgus 26 m) ja Laiuse pärn (4,35 m ja kõrgus 25 m) ning Kitsesoo nõiakuusk (Kassinurme külas).
Riigimetsamaad haldavad Jõgevamaa metskonna Vaimastvere ja Laiuse metsandik.
Ettevõtlus ja transport
Suurim tööandja on põllumajandusettevõte AS Perevara (125 töötajat). Vallas on puidutöötlemisettevõtteid, Siimustis tegutseb keraamikatehas, arenenud on puhkemajandus. Laurimäe Kivi OÜ käivitab tänavakivide tootmist Viruveres.
Haridus ja kultuur
Vallas tegutsevad Laiuse ja Vaimastvere põhikool ning Kuremaa ja Siimusti lasteaed-algkool. Siimustis, Laiusel, Kuremaal, Vaimastveres ja Vägeval on raamatukogu.
Kirjandus
- Jõgeva vald ristteel. Koostaja Tiit Lääne. Jõgeva, 1998
Välislink
EE 12, 2003; Jõgevamaa, 2009; muudetud 2011