Tagasi ETBL-i avalehele

Iisaku vald

Elanike arv (2010) 1380
Pindala 257,62 km2
Vallavanem Avo Kiir
Maakond Ida-Virumaa

Iisaku vald asub Ida-Virumaa lõunaosas, keskus Iisaku alevikus.

Asustus ja rahvastik

Iisaku vallas on 1 alevik (Iisaku) ja 17 küla: Alliku, Imatu, Jõuga, Kasevälja, Kauksi, Koldamäe, Kuru, Lipniku, Lõpe, Pootsiku, Sõrumäe, Sälliku, Taga-Roostoja, Tammetaguse, Tärivere, Vaikla, Varesmetsa.

Vaata ka Iisaku valla elanike arv asulati

Loodus

Luitemännik Kauksi rannas

Paikneb Alutaguse madaliku lõunaosas, Kauksi ja Kuru küla kohal ulatub Peipsi põhjarannikule. Pinnamoe muudavad vahelduvaks Iisaku-Illuka oosistiku edelapoolmik (kõrgeim koht Tärivere mägi) ning Kullamäe, Pootsiku ja Varesmetsa lava. Valda läbivad keskjooksul Alajõgi ja Rannapungerja jõgi. Suurim järv on Imatu järv (27,8 ha), puhkemajanduslik tähtsus on Jõuga järvestikul. Valla piires asuvad osa Muraka looduskaitsealast, osa Agusalu looduskaitsealast ja osa Kivinõmme maastikukaitsealast ning Raju hoiuala. Looduse üksikobjektidest on kaitse all Katmani tammed (suurima ümbermõõt on 5,57 m ja kõrgus 27 m, omal ajal kasvas salus 38 puud; Lõpe külas), Kuru mänd (roomava tüvega, vanus umbes 350 aastat, ümbermõõt 3 m ja kõrgus 8 m) ja Sõrumäe küla 20 mändi. Riigimetsamaad haldavad Alutaguse metskonna Iisaku, Pagari ja Permisküla metsandik.

Ettevõtlus ja transport

Valda läbib Jõhvi–Tartu–Valga põhimaantee. Vallas on metsa varumise ja puidu töötlemise ettevõtteid.

Haridus ja kultuur

Majandus-, haridus- ja kultuurielu on koondunud Iisaku alevikku, puhkealana ja suvituskohana on tähtsaim Kauksi rand.

Ajalugu

Varasem Iisaku vald (1939–40 Tärivere) kuulus Virumaasse ja 1949–50 Jõhvimaasse. Rajoonide moodustamisel (1950) arvati tollased Iisaku, Jõuga, Katase ja Vaikla külanõukogu Jõhvi rajooni piiresse. Iisaku külanõukogu sai omavalitsusliku valla staatuse 26. IX 1991.

EE 11, 2002; EE 12, 2003; muudetud 2011