Tagasi ETBL-i avalehele

Edru voor

Vaade Rakke linnamäelt

Edru voor, ka Edru mägi, Rakke vallas Rakkest umbes 5 km lõuna-kagu poole LasinurmeOlju teeni ulatuv ebakorrapärase kujuga voor. Pandivere kõrgustiku kagunõlval paikneva Edru voore absoluutne kõrgus ulatub kuni 132,5 m. Jalamilt kuni 50 m kõrguse voore pinnamood on keeruline. Liustiku sulamise käigus tekkis voorele oose, sölle ja sulavesi uuristas nõlvadesse rohkesti orgusid. Edru ja Lasinurme küla vahel lõikub voorega puhandusorg, milles voolab Onga jõgi.

Edru voore kõrgeimas kohas (Rakke aleviku kaguosas) on muinsuskaitsealune Rakke linnamägi, sellest põhja pool asetsevat orgude ja ümmarguste kuplitega seljandikku (kõrgusvahed kuni 30 m) kutsutakse Rakke mägedeks. Rahvasuu räägib, et need on Kalevipoja hobuse jalajäljed. See maastikuliselt väga mitmekesine paik on kujundatud pargiks, kuhu on rajatud mitu kilomeetrit teid ja suusaradasid, ehitatud treppe, paigaldatud pinke. Rakke linnamäel on amfiteatrilaadne Linnateater. Voore lõunapoolses osas (nn Kabelimäel) on voore lael arvatavasti muinasaegne põletusmatuse koht.

Oru pikendusel edela ja lääne sihis on Iookleva kujuga 5 km pikkune madal (kuni 10m kõrgune) põikoos, mida läbib Tapa-Jõgeva raudteetamm. Selle keerulise pinnavormi Iäänepiir on väga terav, sest läänes laiub paarkümmend meetrit madalamale jääv Põltsamaa jõe soostunud tasandik ja edelas Piibe soo.

Voor on enamjaolt põllustatud.

Kirjandus

Loodud 2013