Tagasi ETBL-i avalehele

Tudulinna vald

Elanike arv (2010) 605
Pindala 269,38 km2
Vallavanem Andres Ojanurm
Maakond Ida-Virumaa

Tudulinna vald asub Ida-Virumaa edelaosas, keskus Tudulinna alevikus.

Asustus ja rahvastik

Vaata ka Tudulinna valla elanike arv asulati (2000)

Loodus

Paikneb Alutaguse madalikul. Valdavalt tasast ja metsast maastikku ilmestab Tudulinna lähedal Iisaku–Illuka oosistiku läänepoolne jätk. Valda läbivad Tagajõgi ja Rannapungerja jõgi, neist viimane voolab enne suubumist sügavas orus läbi Peipsi-äärse luitestiku. Jõe suudmest läänes on Järvevälja maastikukaitseala. Valla maadest jäävad selle alla Rannapungerja küla maad. Vallas on veel osa Muraka looduskaitsealast ja osa Paadenurme looduskaitsealast ning Tagajõe hoiuala. Looduse üksikobjektidest on kaitse all Oonurme rändrahn (rahn on purunenud kaheks, ümbermõõt vastavalt 14, 5 m ja 10,8 m). Metsamaa hõlmab vallast 68, sood 21%. Riigimetsamaad haldavad Alutaguse metskonna Mäetaguse, Pagari ja Iisaku metsandik.

Ettevõtlus ja transport

Tähtsaimad tegevusvaldkonnad on põllu- ja metsamajandus. Puidu töötlemisega tegeleb IMB Puidutoodete AS. Valla Peipsi järve äärne osa on kujunenud puhkealaks.

Valda läbivad Jõhvi–Tartu ja Rannapungerja–Rakvere maantee. Rannapungerja jõe suudmes on sadam.

Haridus ja kultuur

Peale valla keskuses asuvate haridus- ja kultuuriasutuste on Oonurmes raamatukogu. Huviväärne on Tudulinna ümbrus (linnamägi, hüdroelektrijaam, kaks kirikut, surnuaed, Vabadussõja mälestusmärk).

Tudulinna Vabadussõja mälestussammas

Rannapungerja tuletorn

  

Ajalugu

Vald aastani 1950, staatus ennistati 19. XII 1991.

EE 12, 2003; muudetud 2011