Tagasi ETBL-i avalehele

tormilindlased

Jää-tormilind

tormilindlased (Procellariidae; ingl Procellariids, vn буревестниковые), mitmesuguse suurusega merelindude sugukond tormilinnuliste seltsist. Sugukonda kuulub valdav osa tormilinnulisi, umbes 70 liiki. Kogukaim on hiid-tormilind (Macronectes giganteus), kelle tiibade siruulatus on üle 2 m ja mass kuni 5 kg; pesitseb Antarktise rannikul ja lähisaartel ning on maailma punase raamatu ohualdiste liikide nimistus.

Tormilindlastel on tume sulestik ja pikad tiivad, nad lendavad ja ujuvad hästi. Eriline tiivaehitus võimaldab neil tundide viisi tiibu lehvitamata mere kohal liuelda. Maismaal liiguvad tormilindlased vaevaliselt, sageli tiibadele toetudes. Tormilindlased on levinud kõikidel ookeanidel, Arktikast Antarktikani. Kurnas on vaid üks muna, vanalinnud võivad aeg-ajalt haudumisperioodil ka pesalt ära olla, sest tormilindlaste embrüo talub mahajahtumist. Osa tormilindlasi järgneb toiduotsingul laevadele. Põhja-Atlandil on tavaline jää-tormilind (Fulmarus glacialis), kes pesitseb linnulaadakaljudel.

  • Eksikülalisena on Läänemerel Eesti vete kohal üliharuldasena nähtud atlantise tormilindu (Calonectris diomedea) ja baleaari tormilindu (Puffinus mauretanicus).

Vaata ka seotud artikleid

Kirjandus

  • Loomade elu, 6. Linnud. Tallinn, 1980
  • D. McGonigal, L. Woodworth. Antarktika. Jäine maailm. Tallinn, 2006
  • L. Jonsson. Euroopa linnud. Tallinn, 32008
  • L. Svensson, K. Mullarney, D. Zetterström. Linnumääraja. Tallinn, 2012

Välislingid

MerLe, 1996; EE 9, 1996; muudetud 2011