Tagasi ETBL-i avalehele

Tallinna Loomaaed

Tallinna Loomaaed on asutatud 25. VIII 1939 ja kuulus tollal vormiliselt Eesti Loomakaitse Liidu alluvusse. Loomaaia rajamise peamisi algatajaid olid Peeter Päts ja Gustav Vilbaste. Esimene loomaaia loom oli ilvesepoeg Illu, kes kingiti 1937 Helsingis maailmameistriks tulnud Eesti Laskurliidu võistkonnale. Alguses näidati loomi Kadrioru puukooli territooriumil, samal ajal otsiti maa-ala, et rajada korralikku loomaaeda. Kui 1940 seltside ja liitude tegevus keelati, viidi loomaaed Tallinna linnavalitsuse alluvusse (tegutseb senini munitsipaalasutusena). Ka pärast II maailmasõda paiknes loomaaed Kadrioru serval.

26. VI 1983 avati loomaaed uues asupaigas – Veskimetsas vanadest sõjaväeladudest kohandatud ajutistes ehitistes. Pärast Moskva olümpiamänge kehtestati kultuuri- ja spordiasutuste ehitamise keeld, selletõttu hakati tõelisi loomaaiarajatisi ehitama alles taasiseseisvunud Eestis. 2010 koosnes Tallinna Loomaaia ekspositsioon 7865 isendist (578 liigist). Nii isendite kui ka liikide rohkuse poolest on Tallinna Loomaaed Põhjamaade huvitavaim loomaaed. Kaljukitsede ja mägilammaste väljapanekud on maailma parimaid. Märkimisväärselt palju on kotkaste ja raisakotkaste liike ning üsna rohkesti kakulisi ja kurelisi.

Tallinna Loomaaia kalender 2003

Tallinna Loomaaed on saavutanud edu loomade sigimise ja üleskasvatamise osas. Aastast 1998 tegutseb ohustatud liikide paljundamise keskus, koostöös Lutreolaga taasasustatakse Hiiumaale euroopa naaritsat. Tallinna Loomaaias sündinud musta raisakotka isendeid on antud tagasi loodusesse laskmise programmi tarbeks. Edukalt on siginud amuuri leopard, kellelt loomaaia tingimustes poegade saamine on väga haruldane.

Aastast 1949 (vaheaegadega) töötavad õpilasringid, 1980 alustas tööd noorte kunstnike-animalistide ring (juhendaja Sandor Stern). Aastast 1996 tegutseb loomaaia toetamiseks Tallinna Loomaaia Sõprade Selts, kellega koos korraldatakse aastast 1998 iga 2 aasta järel Läänemere maade animalistliku skulptuuri festivali. 1983. aastast ilmub loomaaia kalender-aastaraamat. Aastast 1989 on Tallinna Loomaaed Loomaaedade ja Akvaariumide Ülemaailmse Organisatsiooni (WAZA) liige, aastast 1983 Ameerika Loomaaedade ja Akvaariumide Assotsiatsiooni (AAZA) toetajaliige; ta on ka 1993 loodud Euroopa Loomaaedade ja Akvaariumide Assotsiatsiooni (EAZA) ning 1995 loodud Ida-Euroopa ja Põhja-Aasia Loomaaedade Assotsiatsiooni (EARAZA) asutajaliige.

2010 käis Tallinna Loomaaias 308 253 külastajat.

Loomaaia direktor on aastast 1975 Mati Kaal.

Hallhüljes

Kääbusjõehobu

Prževalski hobune

     

Kirjandus

  • A. Põllusaar (koostaja). Tallinna väikese loomaaia juht Kadriorus. Tallinn, 1940
  • Tallinna Loomaaed. Tallinn Zoo. Tallinn, 2003

Välislink

EE 12, 2003; muudetud 2011