Tagasi ETBL-i avalehele

Tabivere vald

Elanike arv (2010) 2454
Pindala 200,4 km2
Vallavanem Riina Jääger
Maakond Jõgevamaa

Tabivere vald asub Jõgevamaa lõunaosas, keskus Tabivere alevikus.

Asustus ja rahvastik

Vaata ka Tabivere valla elanike arv asulati (2000)

Loodus

Tabivere vald paikneb Vooremaa lõunaosas, kus maastikku ilmestavad loode–kagu-sihilised voored ja nendevahelised järved (Saadjärv, Soitsjärv, Elistvere, Kaiavere ja Raigastvere). Vooremaale kõige iseloomulikum ala (valla keskosas) kuulub Vooremaa maastikukaitsealasse. Kaiavere ja Elistvere järve läbib Amme jõgi. Vallas on osa Kääpa maastikukaitsealast. Kaitse all on ka Elistvere (20,4 ha), Kaiavere (11,2 ha) ja Tabivere mõisa park (6,3 ha) ning Koogi (0,8 ha) ja Maarja-Magdaleena kirikuaia põlispuude rühm (1,1 ha).

Riigimetsamaad haldavad Jõgevamaa metskonna Laiuse, Halliku ja Pikknurme metsandik.

Saadjärv

Elistvere järv

Vaade Vooremaale Raigastvere järve ääres asuvast vaatetornist

Ettevõtlus ja transport

Tuntuimad ettevõtted on kodukeemiatootja Mayeri Industries AS, masinate ja seadmete tootmisega tegelev OÜ Same ning puidu töötlemisega tegelev OÜ Baltic Connexions (kuulub Rowlinson Gruppi); kahe viimase toodang läheb põhiliselt välismaale.

Valda läbivad Tartu–Jõhvi ja Piibe maantee.

Haridus ja kultuur

Valla alal on kaks kihelkonnakeskust koos kirikute ja kalmistutega (Äksi ja Maarja-Magdaleena). Koolid ja kultuuriasutused on kahes suurimas asulas – Tabiveres ja Maarja-Magdaleenas, raamatukogu on ka Elistveres. Huviväärne on Elistvere mõisasüdamesse rajatud Elistvere loomapark, Tormi külas on Eesti esimese trekiraja mälestusmärk. Kassema külast on pärit Julius Mägiste.

Tabivere valla teemakaart

Äksi kirik ja selle ümbrus

Mälestusmärk Saadjärve Rattaaiale

Elistvere mõisa aidahoone

Elistvere loomapargi piison Villu

  

Ajalugu

Tabivere vald hõlmab endise Saadjärve, Äksi, Sootaga, Elistvere ja Kudina valla alasid, sai nüüdispiirid külanõukoguna 1976, valla staatus alates 12. XII 1991.

EE 12, 2003; Jõgevamaa, 2009; muudetud 2011