Tagasi ETBL-i avalehele

Paistu vald

Endine Paistu vald Viljandi maakonnas

Paistu tamm

Paistu mälestussammas Vaba Eesti eest

Loodi Põrguoru Suurkoobas

Paistu vald, asus Viljandimaa keskosas Viljandist lõunas; 128,59 km2, 1608 elanikku (2010). Keskus Paistu külas.

Moodustas 5. XI 2013 Pärsti, Saarepeedi ja Viiratsi valla liitumisel Viljandi valla.

Asustus ja rahvastik

Aidu, Hendrikumõisa, Holstre, Intsu, Kassi, Lolu, Loodi, Luiga, Mustapali, Paistu, Pirmastu, Pulleritsu, Rebase, Sultsi, Tõmbi, Viisuküla

Loodus

Paiknes Sakala kõrgustiku keskosas. Valdavalt lainjas põllumajandusmaastik, mida ilmestavad ürgorud, kus paljanduvad Devoni liivakivid (Loodi ehk Paistu Põrguorg) ja kõrgendikud (Holstre ja Polli mäed). Endise valla põhjaosas asuvad Pirmastu järved, Nõmme liivik ja Tilli kadastik kuuluvad Loodi loodusparki, kaitse all on 17 Holstre pärnad (Holstre kooli aias), Liiva mänd (ümbermõõt 2,6 m ja kõrgus 24 m; Viisukülas), mänd „Metsa ema” (ümbermõõt 3,35 m ja kõrgus 35 m; Loodi külas), Mustapali tamm (ümbermõõt 5,99 m ja kõrgus 24 m; Mustapali külas), Polli tamm (ümbermõõt 6,26 m ja kõrgus 20 m; puu vanus 430 aastat; Paistu kalmistu lähedal), Tõllamäe tamm (ümbermõõt 6,46 m ja kõrgus 25 m; puu vanus 300 aastat; Loodi külas), Väike-Saadu kaks pärna ja pihlakas (pihlakas on Eesti jämedaim, ümbermõõt 2,13 m ja kõrgus 15 m; suurima pärna ümbermõõt on 3,94 m ja kõrgus 25 m; Kassi külas) ja Kõrvi suurkivi (ümbermõõt 22,3 m; Aidu külas).

Haridus, tervishoid, kultuur ja turism

Haridus- ja kultuuriasutustest on Paistus ja Holstres põhikool, rahvamaja ja raamatukogu, Paistus on kirik ja kalmistu. Tegutseb Holstre-Polli tervisekeskus.

Endise valla territooriumil on kaks võimlat (Sultsis ja Holstres) ning Viljandi maakonna suurim spordi- ja puhkekeksus oma suusa-, matka-, ratta- ja asfaltrullirajaga, tennise-, korvpalli- ja võrkpalliväljakuga.

Tegutsevad Holstre Pere Selts, Loodi Külaselts, Paistu Pereselts Paistel, Spordiklubi Paistu ja Kondi külaselts.

Olulisemad kultuurimälestised on Loodi mõis ja Paistu kirik, kirikuaed ja pastoraat. Arhitektuurimälestiste hulka kuuluvad ka Holstre valitsejamaja ja magasiait, mis on ainsana säilinud Holstre mõisakompleksist. Kultuurilooliselt on tähtsad Pulleritsu koolimaja hoone, Adam ja Peeter Petersoni sünnimaja Mustapalis, Paistu kalmistu.

Ettevõtlus ja transport

Valda läbisid Viljandist Mustlasse ja Karksisse viivad maanteed. Olulisimad tegevusvaldkonnad olid põllumajandus, puidutöötlemine ja turism. Riigimetsamaad haldasid Viljandi metskonna Karksi ja Õisu metsandik.

Ajalugu

Paistu vald moodustati 1937, kui ühinesid Aidu, Loodi ja Õisu vald. Paistu kihelkonda kuulunud vald kaotati 1950, kui moodustati Loodi ja Sultsi külanõukogu. 1954 moodustati neist Paistu külanõukogu, millega 1973 liideti suur osa Holstre külanõukogust, Käki, Mõõnaste ja Päidre küla liideti Halliste külanõukoguga. Valla staatus ennistati 19. XII 1991 (hõlmas ka 1950. aastani eksisteerinud Holstre valla). Moodustas 2014 Viljandi valla koos Pärsti, Saarepeedi ja Viiratsi vallaga.

Välislink

EE 12, 2003; muudetud 2014