Tagasi ETBL-i avalehele

Järva-Jaani vald

Elanike arv (2010) 1760
Pindala 126,82 km²
Vallavanem Arto Saar 
Maakond Järvamaa

Järva-Jaani vald asub Järvamaa idaosas. Keskus Järva-Jaani alevis.

Järva-Jaani valla naaberomavalitsused on Ambla, Albu, Roosna-Alliku, Kareda ja Koeru vald Järvamaal ning Tamsalu ja Väike-Maarja vald Lääne-Virumaal.

Rahvastik ja haldusjaotus

Valla territooriumil paikneb Järva-Jaani alev ja 9 küla: Jalalõpe, Jalgsema, Kagavere, Karinu, Kuksema, Metsla, Metstaguse, Ramma ning Seliküla.

Vaata ka Järva-Jaani valla elanike arv asulati (2000)

Loodus

Ohvrikivi Järva-Jaani vallas Karinu külas

Paikneb Pandivere kõrgustikul ning Pärnu jõe valgalal. 28% vallast hõlmab metsamaa. Riigimetsamaad haldab Järvamaa metskonna Rava metsandik. Karinu mõisa lähedal on Karinu paemurd, sealsed paljandid paiknevad Juuru lademe avamusel. Järva-Jaani vallas on Jalgsema hoiuala.

Territooriumil asub kaks suuremat tehisjärve: Järva-Jaani tehisjärv (5,8 ha) ja Karinu tehisjärv (8,5 ha). Vallas esineb palju karstialasid ja ajutisi karstijärvi: Kagavere-Kuksema karstiala, Kuksema suur kurisu, Jalgsema järv ja karstivormid.

Kaitse all on Jalgsema kahe venna kask (ümbermõõt 1,92 m ja kõrgus 17m; puu kasvab J. Pitka sünnipaigas), Kuksema põlispuude puistu (3,8 ha), Kuksema kabelipark (1,8 ha), Karinu park (3,2 ha) ja Karinu ohvrikivi ehk Orjakivi ehk Katkukivi (ümbermõõt 13,7 m).

Ettevõtlus ja transport

Järva-Jaanis asuvad AS E-Piim Järva-Jaani Meierei, põllumajandus- (Paistevälja OÜ, Karinu PM OÜ, Metstaguse Agro OÜ), puidu- (puidust aiamajasid tootev Arctic Finland House OÜ) ning mitmed transpordi-, ehitus-  ja kaubandusettevõtted. Valda läbib Piibe (Jägala-Jõgeva) maantee.

Haridus, kultuur ja tervishoid

Jahu- ja saeveski Järva-Jaanis (1930)

Järva-Jaani alevis on gümnaasium (aastast 1955; 2002/03. õa 301, 2009/10. õa 209 õpilast), lasteaed, noortekeskus, spordiklubi ja kultuuriasutused (kultuurimaja, raamatukogu ja muuseumid), samuti Järva-Jaani Ristija Johannese kirik ja kalmistud.

Huviväärne on Järva-Jaanist 5 km idas asuv Karinu mõis (ehitatud 18.sajandi III veerandil, võõrandamisest kuni aastani 1999 kasutas hoonet kool, praegu on seal raamatukogu). Kuksema külas on Schillingite matmispaik. Asustusstruktuuri poolest on huvitav valla kirdeosas asuv Jalgsema küla (esimest korda mainitud Henriku Liivimaa kroonikas), selle hoonestus on kujunenud ajuti kuivava karstijärve ümber. Jalgsemalt on pärit Johan Pitka ja Ansomardi, kodutalu õuel on nende mälestuskivi. Ramma külas on Artur Mägi mälestuskivi.

Järva-Jaani alevis on perearstikeskus, hambaravi ja apteek.

Ajalugu

Praeguse Järva-Jaani valla eellugu ulatub Kuksema valla (kuni 1939) ja Võhmuta valla (kuni 1950) aegadesse. Alates aastast 1950 oli omavalitsusüksusteks Järva-Jaani alevi- ja külanõukogud. Omavalitsusliku staatuse sai Järva-Jaani vald 26. IX 1991.

Loe lähemalt artiklitest:

EE 12, 2003; muudetud 2011