Tagasi ETBL-i avalehele

Varanasi

Varanasi treppterrassid

Varanasi, vananenud nimi Benares, linn Indias Uttar Pradeshi osariigis Gangese jõe ääres; 1,18, linnastus 1,44 miljonit elanikku (2006).

Tähtis liiklussõlm, tööstuslinn ning kultuuri- ja usukeskus. Peamised tööstusharud on tekstiili- (eriti puuvilla-), metalli-, keemia-, paberi-, klaasi-, tubaka- ja toiduainetööstus; käsitöö (siidbrokaat, puu- ja luunikerdus, vaibad, juveelid). Hindu ja sanskriti ülikool (asutatud vastavalt 1915 ja 1958), arheoloogiamuuseum (rikkalik Buddha-teemaline kogu ajavahemikust 200 eKr – 12. sajand pKr). Linnas on üle 500 hinduistliku templi, sh Siva Kuldne tempel (1777), ahvitempel (18. sajand) ja Aurangzebi mošee (17. sajand, nüüd hindu tempel). Varanasi on brahmanismi (hinduismi) tähtsaim pühapaik ja palverännakukoht. Ka Gangest peetakse pühaks, jõe kaldal on 5 km pikkuselt treppterrasse, kust laskutakse pattude mahapesemiseks vette või heidetakse surnute tuhk jõkke. Varanasit peavad pühaks ka budistid ja džainistid.

Ajaloost

Varanasi on India vanimaid linnu. Ta on tekkinud Varuna ja Asi jõe ühinemiskohale, hindu pärimuses on ta tuntud ka kui Kasi. Hilisemaid nimekujusid on Banaras ja Benares. Linn kujunes varakult hindu pühapaigaks ning pärimusliku hariduse ja palverännakukeskuseks (praegu külastab Varanasit aastas u 1 miljon palverändurit). Varanasi lähedal Sarnathi hirvepargis alustas Buddha Šakjamuni oma õpetuse kuulutamist. 16. sajandil oli Varanasi samanimelise vürstiriigi pealinn, mille 1775 vallutasid inglased.

EE 10, 1996; VE, 2006; muudetud 2011