Tagasi ETBL-i avalehele

Ruhnu dessant (1915)

Torpeedopaadid V 106 ja V 108

Tuletorn ajutise tulega (1920. aastad).

Ruhnu dessant. Ööl vastu 1. maid 1915 tegi Saksa laevastik esimese retke Saaremaa vetesse ja dessant saadeti ka Ruhnu saarele. Dessant maandus öösel kella kolme ajal torpeedopaatidelt V 107 ja V 108 sõudepaatidega saare põhjatipu juurde. Sakslaste lootus leida saarelt Vene sõjaväelasi ja raadiojaama ei täitunud. Seepeale purustasid sakslased tuletorni ülaosa koos laternaga ja hävitasid petrooliumivaru. Hommikul lahkudes võtsid sakslased kaasa 4 tuletornivahti. Ülejäänud teenistusealised mehed päästis äraviimisest kirikuõpetaja August Zetterqvist. Tal õnnestus sakslasi veenda, et ruhnurootslased ei ole Vene riigis sõjaväekohuslased. Tagasiteel tulistati Kolka neemel ja Sõrve säärel asuvaid majakaid. Purustatud Ruhnu tuletorn taastati alles 1921.

Torpeedopaadid V 105, V 106, V 107 ja V 108 ehitati Szczecinis Hollandi mereväe tellimusel. Algselt hävitajatena kavandatud laevad võeti Esimese maailmasõja puhkedes Saksa mereväe poolt üle ja ehitati valmis torpeedopaatidena. V 107 hukkus juba 7 päeva peale Ruhnu-dessanti Liepāja sadamas Vene miini otsa sõites. V 108 anti pärast maailmasõda Saksa relvastuse jagamisel Poola mereväele  (ORP Kaszub), kus see oli teenistuses 1925. aastani.

Õpetaja August Zetterqvisti mälestused

18. aprillil 1915, mis minu jaoks on esimene mai, olin ma juba varakult ärkvel ja voodis lamades valutasin pead, osaliselt sõja pärast, osaliselt sellepärast, et ma sel päeval oleksin tegelikult pidanud ametisse astuma kui kirikuõpetaja kodus Götlundas, Rootsis, kui järsku, umbes kella viie ajal, kostus kõva mürin. Need olid saksa mereväelased, kes olid pastoraadi ümber piiranud ja „mürin” tuli nende järjest ähvardavamaks minevast uksele tagumisest, mille ta kiiresti avama pidi, „riietatud vaid pikkadesse aluspükstesse ja vaid üks king jalas”. Nüüd kostus uus mürin, mis seekord pani maa vabisema. See oli majakas, mis oli õhku lennanud.

Väljavõte Ruhnu koguduse pastorite mälestustest

Kirjandus

  • M. Õun, H. Ojalo. Võitlused Läänemerel 1914–1918. Tallinn, 2011
  • Gunnar Schantz. Väljavõte Ruhnu koguduse pastorite mälestustest (1936; käsikiri Ruhnu muuseumis)

Loodud 2013