Tagasi ETBL-i avalehele

Risti vald

Oru valla üldandmed
Elanike arv (2011) 814
Pindala  167,84 km2
Vallavanem Rein Kruusmaa
Keskus Risti alevik
Maakond Lääne maakond

Risti vald asub Läänemaa kirdeosas; keskus Risti alevikus.

Risti valla naabervallad on Nissi ja Padise vald (Harjumaa), Märjamaa vald (Raplamaa), Kullamaa, Martna, Taebla ja Oru vallad (Läänemaa).

Paikneb Lääne-Eesti madaliku kirdeosas. Ülekaalus on soo ja metsaalad, põhiosa asustusest on Risti alevikus ja Piirsalu külas (kokku elab neis üle 85% elanikkonnast). Riigimetsamaad haldavad Läänemaa metskonna Piirsalu ja Kullamaa metsandik, metskonna keskus asub Ristil. Valdavalt tasast maastikku ilmestab Palivere mandrijää servamoodustiste vöönd. Valla lõunaossa ulatub Marimetsa looduskaitseala põhjaosa, valla kirdeossa Valgejärve maastikukaitseala. Risti valda ulatuvad Läänemaa Suursoo maastikukaitseala ning Marimetsa-Õmma, Mustjärve raba ja Suursoo-Leidissoo hoiuala. Risti alevikus kasvab kaitsealune mänd (ümbermõõt 2,68 m ja kõrgus 17 m).

Valda läbivad Tallinna–Haapsalu maantee ning sellelt Risti aleviku juures hargnev Virtsu maantee. Põhikool ja kultuuriasutused asuvad Ristil. Piirsalus on luteri kirik ja kalmistud, Kuijõel vabakoguduste rajatud kalmistu. Piirsalust kirdes paiknes Nõukogude ajal Eesti suurimaid raketibaase. Tähtsamad ettevõtted on Lääne Risti AS (metallitööd) ja Piirsalu Põllumajanduse OÜ.

Rahvastik ja asustus

Risti vallas on lisaks Risti alevikule neli küla: Jaakna, Kuijõe, Piirsalu ja Rõuma

Vaata ka artiklit Risti valla elanike arv asulati

Ajalugu

Marimetsa raba

Aastani 1950 hõlmas Risti valla ala Piirsalu vald. Valla staatus ennistati ja vald nimetati Risti vallaks 20. II 1992.

EE 12, 2003; muudetud 2013