Tagasi ETBL-i avalehele

PHARE

PHARE, PHARE programm, 1989. aastal käivitatud Euroopa Liidu (EL) programm, mille eesmärk oli aidata Kesk- ja Ida-­Euroopa riikides pärast kommunistliku režiimi kokkuvarisemist oma majandust turumajan­dusele üleminekuks ümber korraldada. PHARE käivitus esialgu Poolas ja Ungaris, hiljem laiendati tege­vust veel 13 Kesk- ja Ida-Euroopa riiki, sh Eestisse. 1995–99 oli PHARE kaudu nendele riikidele kokku antud rahalist abi 6,7 miljardit eurot. Peatähelepanu oli suunatud EL-i seadusandluse omaksvõtmisele ja rakendamisele ning kohaldamisele avaliku haldusega.

 Aastani 2000 jaotus PHARE abi viieks programmiks:

  • PHARE rahvuslik programm
  • piirialade koostöö programm
  • horisontaalne programm
  • PHARE suuremate infrastruktuuride toetusfond
  • maadevaheline programm

 Aastast 2000 anti toetusi

  • rahvusliku programmi
  • institutsionaalse arengu (administratiivse suutlikkuse toetamine ning seadusandluse harmoniseerimine)
  • investeeringute
  • ja sihtregioonide sotsiaalmajandusliku arengu programmi (piirialase koostöö programm ja horisontaalsed programmid) kaudu.

Kõik PHARE toetused investeeringutele on järginud järgmisi printsiipe: katalüütilisus (et toetus oleks katalüsaatoriks neile protsessidele, mis aitasid kaasa sujuvamale liitumisele EL-iga), kaasfinantseeringu olemasolu (osa toetatava tegevuse kuludest pidi kaetama rahvuslikest vahenditest), kooskõlastatus (kaasfinantseerimiseks sobilike projektide väljaselgitamiseks tegi Euroopa Komisjon tihedalt koostööd Euroopa Investeerimispanga ja rahvusvaheliste finantsinstitutsioonidega), täiendamine (PHARE toetus ei asendanud, vaid täiendas teisi finantseerimisallikaid. PHARE toetus ja alternatiivsed finantseerimisallikad võisid toimida paralleelselt), projekti valmidus ja suurus, jätkusuutlikus (PHARE poolt finantseeritava projekti toetamist jätkatakse ka peale ühinemist EL-iga), konkurents (finantseeritavaid projekte valiti konkureerivate projektide seast).

PHARE raha jagamise ja väljamaksmise eest vastutas Euroopa Komisjon koostöös abisaavate riikide valitsustega. Kuni EL-iga liitumiseni vastutas kandidaatriigis PHARE vahendite sihipärase kasutamise eest Euroopa Komisjoni Delegatsioon, kuid peale EDIS (programmi rakendamise laiendatud detsentraliseerimise süsteem) süsteemi kasutamisele võtmist pidid liikmesriigid PHARE vahendite otstarbekohase kasutamise eest iseseisvalt vastutama.

Eesti Vabariigi ja Euroopa Komisjoni vahel sõmiti igal aastal Finantsmemorandum(id), milles kajastusid kõik PHARE finantseeritavad projektid sellel aastal. Iga programmi kestus oli kolm aastat. Selle aja jooksul pidi Eesti valitsus programmi projektid ette valmistama, läbi viima ja lõpetama.

Viimane PHARE programmeerimise aasta oli 2003 ning 2005. aastani kestis PHARE programmi lepingute sõlmimine. Väljamaksete tähtaeg oli 2006. aasta novembri lõpp (lõpptähtajaks kulutamata raha enam kasutada ei saanud). PHARE raha väljastati toetusena, mitte laenuna. Eesti sai PHARE programmist 14 aasta (1992–2006) jooksul kokku 4,3 miljardit krooni (278 miljonit eurot) abi. Aastast 2006 rahastatakse PHARE toetatud ja siiani jätkuvaid programme üleminekufondist.

EME 2, 2009 (A. Laansalu); muudetud 2012