Tagasi ETBL-i avalehele

Kose vald

Elanike arv (2011) 6687
Pindala 532,83 km2
Vallavanem Vello Jõgisoo
Maakond Harjumaa

Kose vald, 2. järgu haldusüksus, moodustatud 30. X 2013, asub Harjumaa kaguosas, keskus Kose alevikus.

Asustus ja rahvastik

Asustus on koondunud peamiselt valda läbiva Tallinna–Tartu maantee äärde, suur on pendelrände osatähtsus (valla ja Tallinna vahel). Vallas on Ardu, Habaja, Kose, Kose-Uuemõisa ja Ravila alevik ning 58 küla. Küladest suurimad on Oru, Ojasoo, Palvere, Paunküla, Triigi ja Vardja

Vaata ka Kose valla elanike arv asulati (2000)

Loodus

Tuhala Nõiakaev

Kose vald paikneb Harju lavamaal. Valdavalt tasast pinnamoodi ilmestavad Pirita jõe org ja mitme selle lisajõe orud. Esineb karsti (nii Tuhala jõgi kui ka Kuivajõgi voolab ajuti maa all). Valla äärealad on soised (Naisteraba, Landja raba, Kimaküla ja Esku soo). Kaitsealad: Kämbla looduskaitseala, Tuhala maastikukaitseala, Tammiku looduskaitseala (osaliselt), Paunküla maastikukaitseala (osaliselt) ja Mahtra looduskaitseala (osaliselt) ning Kuivajõe sängi kaitseala. Kaitse all on 5 puud ja puude rühma, sh Kataveski kadakas (Kata külas; temast umbes kilomeetri kaugusel paikneb aeg-ajalt „ülekeev” Tuhala Nõiakaev), ja 4 allikat. Kaitse alla on võetud ka Kose-Uuemõisa mõisa, Ravila mõisa ja Tuhala mõisa park. Huviväärsed on loodus- ja muinsuskaitsealused Saula Siniallikad.

Endine Kõue valla ala aikneb Kõrvemaa kesk- ja lääneosas, kus valdavad metsa- ja sooalad, mida liigestavad oosistikud ja mõhnastikud (Paunküla mäed, Pärnamäed, Voose-Matsimäe oosistik). 2002. aastal hõlmas metsamaa vallast 78%. Valda läbib Pirita jõe ülemjooks, sellel asub Paunküla veehoidla (jõe vool on juhitud veehoidlast mööda). Palju on väikejärvi (Mudajärv, Nõmmjärv, Lindjärv jt). Valla piiresse jäävad Laukesoo looduskaitseala, Mahtra looduskaitseala (osaliselt), Aela maastikukaitseala (osaliselt), Kõrvemaa maastikukaitseala (osaliselt) ja Paunküla maastikukaitseala (osaliselt) ning Kiruvere hoiuala. Kaitse all on Harmi mõisa (5,3 ha), Kõue-Triigi mõisa (15,1 ha) ja Paunküla mõisa park (5,9 ha). Äksil on kaitsealune rändrahn (ümbermõõt 26 m) ja Ojasool kaks kaitsealust mändi ning Eesti suurimaid lehiseid (ümbermõõt 4,82 m ja kõrgus 25 m).

Valla riigimetsamaad haldavad Harjumaa metskonna Paunküla ja Rooküla metsandik.

Ettevõtlus ja transport

Vallas on mõned põllumajanduse, metsa- ja puidu- ning metallitööstusettevõtted. Ardus asub metallitöötlemisettevõtte AS Ardu Metalli tootmisbaas. Vallas on mitu puhke- ja majutusasutust, neist tuntuim Paunküla veehoidla ääres asuv Paunküla Puhkekeskus. Turismiteenuste pakkujaist kõige omanäolisem on Viikingite küla (Viking Forell OÜ).

Haridus ja kultuur

Haridusasutused: Kose Gümnaasium, Oru Põhikool ja Kose-Uuemõisas Kosejõe Kool (õpiraskustega lastele), Ardus ja Harmis on põhikool, Ardu Põhikooli juures töötavad lasteaiarühmad. Tegutsevad Kose muusikakool, kunstikool ja spordikool. Kosel, Kose-Uuemõisas, Orul, Ravilas, Habajas ja Ardus on raamatukogu. Habajas ja Ardus on noortekeskus, Orul töötab külakeskus ja avatud noortekeskus, Ravilas noorte- ja vaba aja keskus ning Kose-Uuuemõisas külakeskus. Rava külas tegutseb tennisekeskus.

Huviväärsed on peamiselt valla edelaosas asuvad mõisad (Triigi, Habaja, Harmi, Ojasoo). Alansi külas Lemomäel paikneb Johan Pitka mälestusmärk (avati 2001; seal on tema arvatav hukkumiskoht), samuti Kose Nikolause kirik, Tuhala luteri kirik, Ravila mõis, Kose-Uuemõisa mõis, Kanavere külas on Jüriöö ülestõusu lahingu paik (mälestusmärk). Valla idaosas Kõrvenurga külas on 1941. aastal hävituspataljoni poolt mõrvatute mälestusmärk (Kautla memoriaal). Ardu lähedal Treieli mäel paikneb kohas, kus peatati 1919 punaväe pealetung, Vabadussõja mälestussammas (avati 1932, taastati 1990). 

Ravila mõis härrastemaja

Paunküla puhkekeskus

Kose Nikolause kirik

Ajalugu

Aastani 1950 oli suuresti samades piirides Ravila vald (20. sajandi algul kandis ka Nikolai valla nime). Kose vald alates 16. I 1992. 30. X 2013 ühines temaga Kõue vald.

EE 12, 2003; muudetud 2013