Tagasi ETBL-i avalehele

Kernu vald

Elanike arv (2010)  1665
Pindala  174,7 km2
Vallavanem  Enn Karu
Maakond  Harjumaa

Kernu vald asub Harjumaa edelaosas, keskus Haiba külas. Laitsest läänes on Kaasiku suvilapiirkond.

Asustus ja rahvastik

Kernu vallas ei ole alevikke, külasid on kokku 17. Suurimad külad on Haiba, Laitse ja Kohatu.

Vaata ka Kernu valla elanike arv asulati (2000)

Loodus

Kernu vald paikneb Harju lavamaa idaosas, kus lavamaa pind pikkamööda madaldub ja läheb märkamatult üle Lääne-Eesti madalikuks. Soid: Suurearu ja Ruila. Valda läbib Vasalemma jõgi, lõunapiiril voolab Kasari jõgi. Leidub karsti. Vallas on Ruila looduskaitseala, Lümandu maastikukaitseala (osaliselt) ja Linnuraba looduskaitseala (osaliselt). Kaitse all on veel Haiba mõisa park (10,2 ha), Kernu mõisa park (2,7 ha) ja Laitse mõisa park (5,8 ha) ning Ukukivi ehk Lossikivi (ümbermõõt 35,1 m, kõrgus 5,7 m ja maapealse osa maht 263 m3).

Ettevõtlus ja transport

Tuntuimaid ettevõtteid on Palkehituse OÜ, kelle põhitegevus on käsitööna ristpalkehitiste palkosade valmistamine. Ruilas on ratsaspordikeskus.

Valla loodeosa läbib Tallinna–Riisipere elektriraudtee. Suurtest teedest läbivad valda Tallinna–Pärnu maantee ja sellelt hargnev Haapsalu maantee.

Haridus ja kultuur

Huviväärsed on Kernu mõis, Kernu koolihoone ja looduskaitsealune Kernu kadakas ning Laitse mõis (historitsistlik härrastemaja, ehitatud 1890–92). Kernus ja Ruilas on põhikool, Haibas lastekodu ning lasteaed, Kernus, Ruilas ja Laitses raamatukogu. Laitses on ka seltsimaja ja Kernus rahvamaja.

Kernu vallavalitsus paikneb Haiba mõisahoones

Kernu põhikool

Kohatu kõrts

   

Ajalugu

Mõnuste küla paemurrust on murtud paasi Talvepalee jmt Peterburi ja Tallinna hoone ehitamiseks. Kirikla külas Hageri kirikumõisas on olnud Paul William Thomsoni kodukoht.

Vald aastani 1950 ja Nissi vallast eraldununa aastast 1993.

EE 12, 2003; muudetud 2011