Tagasi ETBL-i avalehele

Hummuli vald

Hummuli valla üldandmed
Elanike arv (2010) 1055
Pindala  162,7 km2
Vallavanem Enn Mihailov
Maakond Valgamaa

Hummuli vald asub Valgamaa edelaosas. Keskus Hummuli alevikus. Lõunas piirneb Lätiga, idas on piiriks Väike Emajõgi, läänes Õhne jõgi

Hummuli valla naaberomavalitsused on Valgamaal Helme, Puka, Õru ja Tõlliste vald.

Asustus ja rahvastik

Hummuli vallas on 1 alevik (Hummuli) ja 8 küla.

Külad

Aistra, Alamõisa, Jeti, Kulli, Piiri, Puide, Ransi ja Soe.

Asustus on peamiselt valla põhjaosas.

Vaata Hummuli valla elanike arv asulati.

Loodus

Hummuli vald paikneb Sakala kõrgustiku kaguosas. Õhne ja Väikese Emajõe vahel on rohkete moreenkuplite, mõhnade ja oosidega ala – Hummuli kuplistik (kõrgeim koht 117 m). Lohkudes leidub väikesi järvi (Loosu, Nihu-, Soolikse ja Talli järv). Lõunaosa hõlmaval liivikul asuvad metsaalad (metsamaa hõlmas 2002. aastal vallast 55%), idaosas madaldub maastik Väikese Emajõe orgu. Valla edelaosas asuvad Koorküla järved, millest Udsu järv, Valgjärv, Saudikjärv, Kadastiku järv, Kiisjärv ja mitu pisijärve kuuluvad Koorküla looduskaitsealasse. Väikese Emajõe orus paikneb Kaprani soo ning Läti piiri lähedal Mõttuse soo.

Vallas on Linaleojärve, Pikre järve, Roksi järve ja Õhne jõe (osaliselt) hoiuala. Looduskaitse all on Hummuli park (10,8 ha), Kolme kuninga mänd (ümbermõõt 2,59 m ja kõrgus 11,7 m; puu haruneb kolmeks; Hummuli alevikus), Pedajamäe männid (suurima ümbermõõt 2,46 m ja kõrgus 18 m; Aitsra külas) ja Piiri põlispuud (2 pärna ja 1 mänd; männi ümbermõõt 2,93 m ja kõrgus 22 m).

Koorküla Valgjärv kuulub Koorküla looduskaitsealasse

Ettevõtlus ja transport

Puusild üle Õhne jõe Valgamaal Helme-Koorküla maanteel

Suuremad ettevõtted on õmblustööga tegelev AS Protex Balti, põllumajandusettevõtted OÜ Hummuli Agro, Puide talu (seemneteravilja kasvatus) ja AS Estplant (ilupuuistikute kasvatamine) ning autorehvide protekteerimise ja müügiga tegelev AS Vallai. Lisaks tegutseb mitu väiksemat puidutöötlemise ettevõtet. Riigimetsamaad haldavad Valgamaa metskonna Koorküla ja Valga metsandik.

Valda läbib Valga–Uulu maantee.

Haridus, kultuur ja tervishoid

Hummuli mõisa härrastemaja, kus juba 1930. aastast alates asub kool

Hummuli põhikool ja kultuuriasutused on Hummuli alevikus, seal on ka Hummuli Hoolekandekeskus. Päevakeskused on Jetis ja Koorkülas.

Ajalugu

Enne 1921. aastat kuulus vald Viljandimaasse, aastani 1950 Valgamaasse; ennistatud 20. XI 1991.

Loe täiendavalt artiklit Helme kihelkond.

EE 12, 2003; muudetud 2011