Tagasi ETBL-i avalehele

Hiiumaa Muuseum

Hiiumaa Muuseumi peamaja on Pikk Maja (üle 60 m, pikim puumaja Kärdlas)

Hiiumaa Muuseum, riigimuuseum, mille põhiülesanne on Hiiu maakonna (Hiiumaa, Kassari ja väikesaarte) ja hiidlaste elu ja loomingu, ajaloo, looduse, kultuuriloo, pärandkultuuri kogumine, säilitamine ja tutvustamine. 1998. aastast on Hiiumaa Muuseumi keskus Kärdlas.

Rudolf Tobiase sünnimaja Käinas

Muuseum on asutatud 1967 Kassaris (mõisa valitsejamajas, praegu ekspositsioonimaja) Mänspäe ja Leisu kooli koduloonurgast isetegevusliku muuseumina, aastast 1968 riiklik koduloomuuseum, aastani 1996 Hiiumaa Koduloomuuseum. Muuseumi asutas õpetaja ja kodu-uurija Volli Mäeumbaed, kes oli aastani 1982 ka selle direktor. Muuseumi struktuuriüksused on ekspositsioonimaja Kassaris, helilooja Rudolf Tobiase sünnimaja (Rudolf Tobiase majamuuseum, asutatud 1973, Käinas), Mihkli Muuseum (asutatud 1986, Malvastes) ja Kroogi talu (asutatud 1988, Valgul). Aastatel 1984–1998 tegutses Kärdlas Hiiumaa muuseumi filiaalina kunstnik Paul Kammi maja. Hiiumaa Muuseum haldab kokku 19 hoonet. Muuseumi peamaja on Kärdlas Pikas Majas (endine Hiiu-Kärdla kalevivabriku direktoritemaja, restaureeritud 1997–98), kus asub teadus- ja näitusekeskus, Kärdla linna ajaloo ekspositsioon, toimuvad kontserdid, muuseumitunnid ja seminarid ning vahetuvad näitused. Hiiumaa ajaloo põhiekspositsioon paikneb Kassaris muuseumi esimeses hoones. Mihkli Muuseum on Põhja-Euroopas haruldane 8 hoonest koosnev 19. sajandi talukompleks (koos inventariga). Korraldatakse käsitööpäevi (tõrvapõletamine ja sepatöö). 1982. aastast on direktor Urmas Selirand. 2011 on Hiiumaa Muuseumis ja selle filiaalides 10 alalist töötajat.

Hiiumaa Muuseumi kogus on üle 30 000 säiliku, fotokogu sisaldab ligikaudu 10 000 eset. Vanimad säilikud on neoliitikumist pärit arheoloogilised leiud. Harulduste hulgas on 16.–17. sajandist pärit peremärkidega puuesemed, Eesti esimeste tööstusettevõtete (Hüti klaasikoda, Hiiu-Kärdla kalevivabrik, AS Viscosa kunstsiidivabrik) toodang, rahvariiete kollektsioon, mõisnike Ungern-Sternbergide ja nende talupoegade dokumendid ning päevaraamatud jpm.

Pika Maja saal

Voolimistund Hiiumaa Muuseumis

Välislink

EE 12, 2003; muudetud 2011