Ao
Ao, küla Lääne-Virumaal Rakke vallas Põltsamaa jõe ülemjooksul Koeru–Rakke maantee ääres; 49 elanikku (2011; 59 el, 2000; 103 el, 1970).
Küla alal suubuvad Põltsamaa jõkke tema lisajõed Ilmandu ja Nõmme jõgi (13,6 km). Ao külas on Põltsamaa jõel looduslik Ao järv ning ja Ao paisjärv ja Ao veskijärv (vesiveski varemed on pärandkultuuri objekt; vt Ao järved).
Koeru-Rakke maantee ääres on Tamme talu (valminud 1930. aastatel, maja ees stiilne iluaia kujundus, liivatatud teede, keskse klumbi ja elupuude spaleeriga). Kunagine Ao mõisahoone on hävinud, mõisa õuepuudeks on lehised, vahtrad, pärnad, tammed, seedrid ja sirelid (pärandkultuuri objekt).
Külas on Aali ajaviitetalu, kes muuhulgas haldab omanäolist Näki veematkarada.
Ao mõis
1559 on mainitud Ao mõisa, küla ja veskit (Hackweide), kuulus Tuvede (Taubed) perekonnale. 1654 ostis mõisa Heinrich von Schulmann, 1794 sai omanikuks Carl August von Berg. 1845 ostis mõisa Liigvalla omanik haagikohtunik Hermann von Benckendorff, kelle perekonna omanduses on mõis võõrandamiseni. Edaspidi oli Ao Liigvalla mõisa kõrvalmõis (sks Hageweide). Mõis on hävinud.
Ao mõis on Friedrich Robert Faehlmanni sünnikoht, seal on talle mälestuskivi (1978). Oma loomingus nimetab Faehlmann mitmeid Kalevipojaga seotud paiku Ao ümbruses.
Rakke valla asulad
Alevik: Rakke
Külad: Ao, Edru, Emumäe, Jäätma, Kaavere, Kadiküla, Kamariku, Kellamäe, Kitsemetsa, Koila, Koluvere, Kõpsta, Lahu, Lammasküla, Lasinurme, Liigvalla, Mõisamaa, Mäiste, Nõmmküla, Olju, Padaküla, Piibe, Räitsvere, Salla, Sootaguse, Suure-Rakke, Tammiku, Villakvere, Väike-Rakke ja Väike-Tammiku.
EE 12, 2003; muudetud 2013