Tagasi ETBL-i avalehele

Aidu vald

Aidu, vald Viljandimaal Paistu kihelkonnas 1866–1937, hõlmas nüüdse Paistu valla kesk- ja lõunaosa. 28. V 1937 liideti Aidu, Loodi ja Õisu vald Paistu vallaks. Aidu valla maaüksusi liideti ka Tuhalaane ja Heimtali vallaga.

Aidu vallamaja

Vallamaja on Lõuna-Eestile iseloomulik küllalt väike poolkelpkatusega puithoone, mille esikülje keskel on sissepääsu ees klaasveranda ning tagakülje keskel kinnine koda. Vallamaja tagaküljel asub ka väike ärklituba ning hoone all paikneb väike kelder. Vallamaja tahutud palkidest seinad on kaetud uue rõhtlaudvoodriga ja katus uue trapetsprofiiliga plekiga. Hoonel on säilinud küllalt palju algseid 6-ruudulisi aknaid, siseruumides mõned tahveluksed.

Ehitatud 1870. aastatel, klaasveranda lisati 1895. Aidu vallamajas käis 1890. aastatest koos ka nelja kihelkonna I Viljandi Ülem talurahvakohus. 1904. aastast asus majas ka Aidu Laenu-Hoiuühisus. 1937–50 oli hoone Paistu valla, 1969. aastani Paistu külanõukogu keskus, samal ajal lahkus ka raamatukogu. Seejärel Paistu kolhoosi käsutuses, hoones olid ka korterid. Praegu erastatud ja renoveeritud.

Loodud 2013