Tagasi ETBL-i avalehele

Taebla vald

Oru valla üldandmed
Elanike arv (2011) 2276
Pindala  141,46 km2
Vallavanem Ülle Erman
Keskus Taebla alevik
Maakond Lääne maakond

Taebla vald asub Läänemaa keskosas, keskus Taebla alevikus.

Paikneb Lääne-Eesti madalikul. Valdavalt tasast maastikku ilmestab Palivere põikoosi lääneosa (Pikajalamägi 51 m, Läänemaa kõrgeim; Hallimägi 27 m, 9.–13. sajandil kasutusel linnamäena), valla kirdeosa on metsasem ja soisem (Palivere raba). Metsamaa hõlmab vallast 41%. Riigimetsamaad haldavad Läänemaa metskonna Piirsalu ja Kullamaa metsandik.

Valda läbib Tallinna–Haapsalu maantee. Taeblas on gümnaasium, raamatukogu, postkontor ning kultuuri- ja spordikompleks, Kadarpiku külas Ants Laikmaa majamuuseum, looduskaitsealused Ants Laikmaa kodupark (8,3 ha) ja 20 kadakast koosnev allee (Laikmaa kadakad), Paliveres põhikool, raamatukogu ja päevakeskus ning Vidruka külas põhikool (erivajadustega lastele). Palivere mõisa park (5 ha) on looduskaitse all. Koela külas Uuetoa talus on talumuuseum (avati 1987). Huviväärne on Lääne-Nigula kirik, kiriku juures ja Leedikülas on kalmistu. Taebla valda ulatuvad Ehmja-Turvalepa ja Marimetsa-Õmma hoiuala. Kaitse all on Palivere alevikus kasvav pooppuu (ümbermõõt 2,6 m ja kõrgus 11 m).

Tuntuimad ettevõtted on AS Maag Lihatööstus (Kirimäel), Cipax Eesti AS (plasttooted), AS Pal-Klaas, AS Kestvuspuit ning õmblusettevõtted OÜ Lade, OÜ Morreks Ärigrupp ja OÜ Avetriin.

Rahvastik ja asustus

Lääne-Nigula kirik

Ants Laikmaa majamuuseumi sisevaade

Vabadussõja mälestusmärk Lääne-Nigulas

Vallas on 2 alevikku ja 15 küla.

Taebla ja Palivere alevik olid nn monofunktsionaalsed asulad. Mõlemad on tekkinud suure ja tugeva tööandja magalatena (Haapsalu EPT ja Palivere Ehitusmaterjalide tehas).

Külad: Nigula, Kirimäe, Vidruka, Võntküla, Koela, Kadarpiku, Turvalepa, Leediküla, Pälli, Tagavere, Allikmaa, Luigu, Nihka, Väänla, Kedre

Vaata ka Taebla valla elanike arv asulati

Ajalugu

Vald aastani 1950, staatus ennistati 12. XII 1991.

EE 12, 2003; muudetud 2013