Tagasi ETBL-i avalehele

Pasargadae

Pasargadae [-dä], vanaaja linn Edela-Iraanis Tang-e Bolāghi kuru ülaosas, nüüdsest Shīrāzist kirdes. Pasargadae oli Ahhemeniidide riigi esimene pealinn, mille rajas 550. aastail Kyros II Suur. Dareiose ajal rajati uus pealinn 87 kilomeetrit edelasse, Persepolisesse, Pasargadae jäi usukeskuseks ja kroonimislinnaks.

Pasargadae paleed, aiad ja mausoleumid on Ahhemeniidide dünastia algusaegse kunsti ja arhitektuuri väljapaistvad näited. 1,6-ruutkilomeetrisel alal väärivad erilist tähelepanu Kyros II hauakamber, Tall-e Takhti kindlustatud terrass ja kuninglik väravavahimaja, vastuvõtusaal, palee ja aiad. Pasargadaes loodud nn nelja aia tüüpi kuninglik ansambel sai Lääne-Aasia arhitektuuri ja kujunduse prototüübiks.

Pasargadae ümbruses on leitud viisteist muinsusobjekti Eelami riigi ajast tänapäevani, sealhulgas kolm Ahhemeniidide paleed, Persepolisest Pasargadaeni viiva kuningliku maantee osad, tuletempel ja 9,5 kilomeetrit kivisse raiutud veekanaleid. Piirkonnas on ka välja kaevamata Sassaniidide aegsed leiukohad.

UNESCO maailmapärandi nimistus aastast 2004.

EE 7, 1994; muudetud 2014