Tagasi ETBL-i avalehele

Põltsamaa vald

Elanike arv (2010) 4441
Pindala 416,87 km2
Vallavanem Toivo Tõnson
Maakond Jõgevamaa

Põltsamaa vald asub Jõgevamaa lääneosas, keskus Põltsamaa linnas.

Asustus ja rahvastik

Vaata ka Põltsamaa valla elanike arv asulati (2000)

Loodus

Põltsamaa jõgi

Põltsamaa vald paikneb valdavalt Kesk-Eesti lavamaal, üksnes lõunaosa jääb Võrtsjärve madalikule (seal asuv Põltsamaa raba kuulub Alam-Pedja looduskaitsealasse). Valda läbib Põltsamaa jõgi. Valla piiresse ulatub osa Aidu looduskaitsealast. Vallas on Andressaare ja Kaasiku hoiuala ning kaitsealustena Kördiööbiku park (5,3 ha; Põltsamaal), Lossi tänava metsapark (4,4 ha; Põltsamaal), Põltsamaa Sõpruse park (7,2 ha; koos mälestuskivide ja skulptuuridega), Uus-Põltsamaa (8,2 ha) ja Vana-Põltsamaa park (5 ha), Nõmme talu dendraarium (1,5 ha) ning mõisaparkidest Adavere (6,2 ha), Lustivere (11,6 ha) ja Võisiku (2,8 ha). Kaitstavaid looduse üksikobjekte on 10, sh Miku Hiiepärn (ümbermõõt 5,22 m ja kõrgus 21 m; Tõrenurme külas), kaks Karuallika künnapuud (neist ühe ümbermõõt 20 cm kõrguselt on 6,95 m; Lustivere külas) ja Umbusi küla rändrahn (ümbermõõt 16 m; kaitse all 1939. aastast) ja Moori kivi (ümbermõõt 19 m; kaitse all 1941. aastast).

Riigimetsamaad haldavad Jõgevamaa metskonna Põltsamaa ja Pikknurme metsandik.

Ettevõtlus ja transport

OÜ Viraito piimatootmishoone

Vallas tegeldakse põllumajandusega (AS Adavere Agro, OÜ Viraito, Õnne Piimakarjatalu OÜ), Mällikveres on Eesti suurima elektrimootorite tootja AS Konesko metallitehas, Eskus tegeleb OÜ Ponte Õmblus töö- ja vormirõivaste õmblemisega ning Rõstlas toodab OÜ Põltsamaa Graniit paekivikillustikku.

Valda läbib Tallinna–Tartu maantee, Põltsamaale suundub mitu kohalikku teed (Jõgevalt, Võhmast, Kolga-Jaanist).

Haridus ja kultuur

Kuningamäe kardirada

Põltsamaa vallas on Esku-Kamari Kool ning Adavere ja Lustivere põhikool, Põltsamaal asub gümnaasium. Tähtsaimad kultuuriasutused on Adaveres, Kamaril ja Lustiveres, raamatukogu on Adaveres, Lustiveres ja Eskus. Huviväärsed on Adavere (härrastemaja ehitatud 1893), Lustivere ja Võisiku mõis ning Eesti Aleksandrikooli hoone (Kaarlimõisas, praegu asub seal Põltsamaa Ametikool). Kuningamäel (1 km Põltsamaast läänes) trükiti esimene eesti- ja lätikeelne ajakiri (1766), seal asus 1570–78 Liivimaa vasallkuningriigi keskus, praegu paiknevad seal Põltsamaa õigeusu koguduse kalmistud ning nüüdisaegne kardirada. Adaverest lõunas tähistab kivi Mandri-Eesti keskpunkti. Võhmanõmme külast on pärit Karl August Hermann.

Põltsamaa valla teemakaart

Põltsamaa vallamaja

Eesti Aleksandrikooli hoones tegutseb Põltsamaa Ametikool

  

Ajalugu

Vald moodustati 1939 (liideti Adavere, Uue- ja Vana-Põltsamaa valla põhiosa ning Imavere, Kurista ja Lustivere valla osi), kuulus aastani 1949 Viljandimaasse, kaotati 1950, ennistati 12. XII 1991.

EE 12, 2003;  Jõgevamaa, 2009; muudetud 2011