Tagasi ETBL-i avalehele

Oru vald

Oru valla üldandmed
Elanike arv (2011) 825
Pindala  197,65 km2
Vallavanem Arno Kelnik
Keskus Linnamäe küla
Maakond Lääne maakond

Oru vald asub Läänemaa põhjaosas; keskus Linnamäe külas.

Vald piirneb Haapsalu lahe ning Noarootsi, Nõva, Risti, Taebla, Ridala vallaga Läänemaalt ja Padise vallaga Harjumaalt.

Paikneb Lääne-Eesti madalikul, piirneb läänes Saunja lahega. Asustus on peamiselt valla lõunaosas, põhjaosas on valdavalt metsa- ja sooalad (Leidissoo, Valgeristi, Niibi ja Tui raba ning Suursoo). Metsamaa hõlmab vallast 41%. Riigimetsamaad haldab Läänemaa metskonna Piirsalu metsandik. Esineb karsti (Salajõe maastikukaitsealal). Valla põhjaosas paiknevad Valgeristi raba ja Läänemaa Suursoo lõunaosa kuuluvad Läänemaa Suursoo maastikukaitsealasse, lääneosas olevad madalaveelised lahed Silma looduskaitsealasse. Valla piiresse jääb ka osa Leidissoo looduskaitsealast, osa Ants Laikmaa kodupargist (8,3 ha), Kapa, Salajõe ja Saunja hoiuala, osaliselt Suursoo-Leidissoo ja Väinamere hoiuala ning kaitsealune Uugla park ehk Olevi talu park (2,8 ha; Uugla külas). Looduse üksikobjektidest on kaitse all Kärbla tamm (ümbermõõt 3,75 m ja kõrgus 17 m; Kärbla külas), Parunite kivi (kivi idaküljele on raiutud Uugla ja Kudina mõisaomanike nimed; ümbermõõt 13,1 m; Keedika külas), Salajõe 2 gneissbretsarahnu – Allika talu ja Kasemetsa talu rahn (esimese ümbermõõt 19,6 m ja teise 17,6 m; Salajõe külas) ja Soontaga kivi (ümbermõõt 22 m; Keedika külas).

Rahvastik ja asustus

Vallas asub 15 küla: Auaste, Ingküla, Jalukse, Keedika, Kärbla, Linnamäe, Niibi, Oru, Mõisaküla, Salajõe, Saunja, Seljaküla, Soolu, Uugla ja Vedra

Vaata ka artiklit Oru valla elanike arv asulati

Kultuur ja ettevõtlus

Huviväärne on Keedika linnamägi (oletatav kasutusaeg I aastatuhande II pool). 1930 rajasid vabakogudused Vedra külasse kalmistu.

Haridus- ja kultuuritöö (kool, raamatukogu) toimub valla keskuses.

Tuntuimad ettevõtted on AS Tootsi Turvas (turba tootmine) ning AS Linpet Linnamäe Lihatööstus.

Ajalugu

1866. aasta vallaseadusega alustas praeguse Oru valla piires tegevust 6 mõisavalda (Auaste, Keedika, Räägu-Kärbla, Salajõe-Saunja, Oru, Uugla). Mainitud piiridesse jäi osaliselt ka Uuemõisa vald. 1891. aastal ühendati mõisavallad Oru vallaks, mis 1950. aastal muudeti Linnamäe külanõukoguks. Valla staatus ennistati 19. XII 1991 Linnamäe valla nime all, aastast 1992 Oru vald. Oru  valla volikogu kiitis oma 7. III 2013 istungil heaks Nõva, Oru, Risti ja Taebla valla ühinemislepingu.

Välislink

EE 12, 2003; muudetud 2013