Tagasi ETBL-i avalehele

Jägala jõgi

Jägala juga ja joaesine jõe kanjon

Jõesuu rippsild Jägala jõe suudmes

Jägala jõe lisajõed (km)
Soodla 75
Jõelähtme 46
Mustjõgi 33
Ambla jõgi 31
Jänijõgi 28
Aavoja 23

Jägala jõgi voolab Põhja-Eestis; pikkus 97 km, jõgikond 1570 km2, keskmine vooluhulk 10–12 m3/s. Algab Pandivere kõrgustiku läänenõlvalt Järva-Jaanist loodes, suubub Ihasalu lahte. Jõe lang (82 m) on suurim alamjooksul, 4,3 km kaugusel suudmest asub Jägala juga. Jägala jõe kesk- ja alamjooksul on mitu paisu, kõrgeim neist jõe suudmest 1,3 km kaugusel asuva Linnamäe hüdroelektrijaama pais (kõrgus 11 m). 1975. aastast on Jägala jõgi ühendatud Tallinna veevarustussüsteemiga, ta saab kanali kaudu vett ka Pärnu jõest ja annab seda Sae–Paunküla kanali kaudu Pirita jõele. 1984 valminud Kaunissaare veehoidlasse juhitakse Soodla jõe, Aavoja ja Raudoja vett, veehoidlast lähtub Jägala–Pirita kanal.

Pärnu, Pirita ja Jägala jõe pikenemine pärast mere taandumist (B III, A I ja L I tähistavad Balti jääpaisjärve, Antsülusjärve ja Litoriinamere pealetungi etappe)

Maatõus Keila, Pirita, Jägala, Valgejõe ja Pärnu jõe ülemjooksul ning suudmes alates Balti jääpaisjärve (B III) pealetungist tänapäevani. All (musta joonega) võrdluseks maatõus Jägala jõel Antsülusjärve (A I) pealetungist tänapäevani; ühtlasi näitab see maatõusu vähenemist aja jooksul.

  

EE 12, 2003; muudetud 2011