häire (merendus)
häire (ingl alarm, vn тревога), signaal, mis hoiatab laevaperet ja reisijaid ohust ning kutsub meeskonda kogunema ja tegutsema vastavalt häire tegevuskorrale. Häirete liigid ja signaalid on eri maade laevastikes erinevad.
Eesti laevadel on põhilised üldhäire, „mees üle parda”, paadihäire ja õppehäire.
- Üldhäire (häirekella helin 25–30 sekundi vältel) antakse tule-, uppumis-, plahvatus- või muu sellise ohu korral. Sadamas seistes kõlistatakse tulekahju korral lisaks laevakella. Üldhäire kuulutab vahitüürimees, tulekahju korral võib häire kuulutada vahiteenistuse iga liige.
- „Mees üle parda” (häirekella 3 pikka helinat, korratakse 3–4 korda) kuulutab vahitüürimees juhul, kui inimene kukkus üle parda või leitakse vees olev inimene.
- Paadihäire (häirekella 7 lühikest ja 1 pikk helin; korratakse 3–4 korda) kuulutab kapten juhul, kui laeva ähvardab hukkumine või inimesed peavad laevalt lahkuma.
Kõiki häireid korratakse laeva raadiotranslatsiooni kaudu, leki ja tulekahju korral teatatakse laeva arvatav asukoht.
- Häirete tegevuskorra selgeks õppimiseks ja laevapere treenimiseks korraldatakse õppehäireid. Reisilaevades teatatakse õppehäirest reisijatele eelnevalt, selgitatakse selle läbiviimise kord ja koht ning reisijate kohustused.
Vaata ka seotud artiklit
MerLe, 1996
Kategooriad: Merenduse mõisted | Mereleksikon